31 Mart 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigaraya bir yasak daha geldi
06 Temmuz 2012 Cuma 17:06

Sigaraya bir yasak daha geldi

Sigaraya getirilen katı yasakların ardından artık sigarayı çağrıştıran şeyler de yasaklandı....

Yasaklar sağlıkla ilgili torba yasa teklifiyle geldi. TBMM Genel Kurulu’nda dün sabaha kadar devam eden çalışmayla kabul edilen yasa kapsamında tütün mamullerine yönelik yeni yasaklar getirildi.

Kabul edilen önergeyle öncelikle tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargilenin 18 yaşın altındaki çocuklara satışı yasaklandı. Yasaklar kapsamında sigara markaları hiçbir mal veya hizmet sektöründeki firma veya ürünlerle ilişkilendirilemeyecek. Hiçbir ürünün üzerinde tütün ürünlerini çağrıştıran herhangi bir işaret ve renk bulunamayacak.

Önergenin gerekçesinde, tütün ürünleri marka ve firma isimlerinin tütün ürünleri dışındaki mal ve hizmetler için kayıtsız şartsız yasaklanmasının, markaların korunmasına dair ulusal ve uluslararası hukuka uygun düşmediği vurgulandı. Bununla birlikte Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde “marka esnetme” ve “marka paylaşımı” anlamına gelecek şekildeki davranışların da önüne geçilmesi gerektiği belirtilerek, önergeyle marka kullanımının, amaca hizmet edecek şekilde sınırlandırıldığı ifade edildi.

Yasa uyarınca ayrıca, sigara paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, en geniş iki yüzünden her birine, bu yüzlerin alanlarının yüzde 65’inden az olmamak üzere, sigaranın sağlığa zararlı olduğuna ilişkin uyarı yazısı ve resimleri yer alacak. Daha önce uyarı yazı ve resimleri alanın yüzde 40’ını oluşturuyordu.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
MEDYA