59 yıllık yokluk

59 yıllık yokluk

CHP Ereğli İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Emin Güngör, Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü ile ilgili bir açıklama yaptı. Güngör, açıklamasında, Köy Enstitülerinin kapatılmasını yokluk olarak değerlendirdi.

CHP Ereğli İlçe Teşkilatı Başkanı Emin Güngör, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 73. Yıldönümü dolayısı ile bir açıklama yaptı.  Açıklamasında, Köy Enstitülerinin kapatılmasının, eğitim ve kırsal kalkınmaya bir darbe olduğunu söyleyen Güngör, “59 yıl önce kapatılan Köy Enstitüleri, Türkiye’nin yokluğudur. Türkiye’deki yoksulluğun, kırsal terk etmenin en büyük sebebi köy enstitülerinin kapatılmasıdır” dedi.

Köy Enstitülerinin, yüzyılın eğitim reformu olduğunu da vurgulayan Güngör, “Bu okullarda yetişen öğretmenler, tekrar köylerine dönerek okuma yazmanın yanı sıra marangozluk, inşaatçılık, tarım gibi meslekleri de öğreterek kırsal kalkınmayı hızlandırmada önemli atılım yapmışlardı.  Köy Enstitülerinin kapanmasının ardından, eğitim müfredatında sürekli karışıklıklar meydana gelmiş, köyden kente göç hızlanarak kırsaldaki büyük terk edişin ardından dengesiz kentleşme başlamıştır” dedi.

Köy Enstitüleri benzeri bir yapının bir an önce yeniden kurulması gerektiğine de değinen Emin Güngör, “Türkiye’de tarımın,  sanayileşmenin ilerlemesi için Köy Enstitüleri benzeri bir eğitim kurumlarının hemen kurularak yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.