AK Parti ile CHP arasında ikiyüzlü tartışma

AK Parti ile CHP arasında ikiyüzlü tartışma

TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe görüşmelerinde AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında ''ikiyüzlü'' tartışması yaşandı.

Genel Kurul'da, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, YURTKUR, Mili Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM ile 103 üniversitenin 2013 yılı bütçeleri üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

AK Parti Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşurken, Fatih Projesi ile Ağrı'nın bir köyü ile Ankara Çankaya'da okuyan öğrenci arasında bir fark kalmayacağını söyledi.

Bıyıklıoğlu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve 4 4 4 olarak uygulanmasını öngören yasa konusunda herkesin kendisine göre yorum yaptığını belirterek, ''Özgürlük alanı açıldı. Türkiye, tekdüzelikten kurtuldu. Yaşadığım bir olayı anlatayım; televizyonda, bir kadın çocuğunun elinden tutup imam hatip okuluna yazdırmaya götürüyordu. Muhabir niye bu okulu tercih ettiğini sordu. Kadın da 'Bu okullara gidenler avukat, öğretmen, doktor oluyor. Bu okulların bir özelliği de öğrencileri sigara, içki, uyuşturucudan korumasıdır' dedi'' diye konuştu.

CHP'li milletvekilleri, Bıyıklıoğlu'nun sözlerine, ''Diğer okullara gidenler ne oluyor?'' diye tepki gösterdi.

-''İkiyüzlüsünüz, riyakarsınız, bölücüsünüz''-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sataşma gerekçesiyle söz alarak, belediyelerin burs verebilmesine imkan veren yasa teklifinin İçişleri Komisyonu'nda AK Parti'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini kaydederek, ''Sizi halka şikayet ediyorum; ikiyüzlüsünüz, riyakarsınız'' dedi.

Bıyıklıoğlu'nun imam hatip dışındaki okullarda öğrenciler esrar, eroin kullandığını ifade ettiğini savunarak, ''Başbakan'ın yeğeni neden yakalandı? Siz ayrımcısınız, bölücüsünüz. İmam Hatip'te de normal okulda da okuyan bizim vatandaşımızdır. Sizi bölücülükle suçluyorum. Kahrolsun bölücüler diyorum'' diye konuştu.

-''İkiyüzlülüğün daniskası...''-

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da sataşma gerekçesiyle söz alarak, siyasette ikiyüzlülük olmayacağını belirterek, ''Siyaset namuslu, dürüst yapılır. Belediyelerin fakir fukaraya verdiği bursları iptal ettireceksiniz, sonra burada kanun teklifinden bahsedeceksiniz. Bu ikiyüzlülüğün daniskasıdır. Önce kendinizi çek edin. Ne yaptığınıza bakın. Vatandaş, millet bizi izliyor. Millet bunları yemez, yutmaz. Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünüz kanunları millet takip ediyor. Ne öğrenciler ne millet yer'' dedi.

Aydın, Başbakan'ın ailesi ve yakınlarıyla ilgili olarak hazin dolu, üzücü konuşmalar yapıldığıni ifade ederek, ''Ben bunu Mahmut Bey'e yakıştıramadım. Kişisel hususların, olmayan şeylerin olmuş gibi dile getirilmesi dürüstlükle, ciddiyetle, iyi niyetle asla bağdaşmaz. Bu ülke evlatlarının özgürlük hakları olmalı. İnsanlar çocuğunu istediği okula götürmesi, istediği dersi seçme hakkı olmalı. Artık bu ülkede tek parti zihniyeti yok olmuştur'' diye konuştu.

-''Elektronik ortamda sınav yapılmalı''-

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, ÖSYM bütçesi üzerinde konuşurken, her dönemde sınavlarla ilgili iddiaların gündeme geldiğini ancak üzerine gidilmediğini söyledi.

Eski ÖSYM Başkanı'nın çeşitli iddiaların ardından istifasının ciddi bir reformu gündeme getirdiğini anlatan Işık, kurumun vizyoner bir anlayışla yeniden yapılandırıldığını, yeni yönetimin işbaşına geldiğini dile getirdi. Sınav güvenliğine yönelik pek çok adım atıldığını vurgulayan Işık, çalışmalarından dolayı ÖSYM Başkanı Ali Demir ve ekibini kutladı.

Değişimden rahatsız olanlar, kopyacıların ve bu işten menfaat sağlayanların yürüttüğü karalama kampanyalarını ibretle izlediklerini belirten Işık, ''Tüm sınavların çoktan seçmeli olarak yapılması önemli eksikliktir. Sonuç değil, süreç odaklı bir sistem benimsenmeli. Açık uçlu sorular da sorulmalı. Okulu merkez alan eğitim anlayışının gereği olarak müfredattaki tüm zorunlu derslerden soru sorulmalı. Belirli alanda özel yetenekler ölçülmeli. Artık ÖSYM'nin elektronik ortamda sınav yapması kaçınılmazdır. Bunun için fiziki ve teknik altyapı mutlaka hazırlanmalı. ÖSYM günlük politik tartışmaların dışında tutulmalı. En küçük yanlış, kusur ihmale müsamaha gösterilmeksizin idari ve adli yaptırıma gidilmesi önemli ve bunun yapılmasından memnuniyet duyuyoruz. Sınav güvenliği, yöntemleri ve içeriğine yönelik çalışmaları destekliyoruz'' diye konuştu.

-''Necip fazıl yaşasaydı...''-

AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal, yakın geçmişte inançlarından dolayı başını örten genç kızların üniversitelere alınmadığını, ikna odalarında psikolojik baskıya maruz bırakıldıklarını söyledi.

Önal, AK Parti iktidarında vesayetçi sistemin kaldırılmasıyla haksızlıkların giderildiğini savunarak, ''Necip Fazıl bugün yaşasaydı Türkiye'nin nasıl şahlandığını görecek ve belki de bu yükselişi şöyle ifade edecekti: Hayaller gerçek oldu, işte AK Parti var ya/şahlandın artık sırtın yere gelmez Sakarya/Şimdi övün Sakarya övünmek vakti bu an/sen Fatih'in neslisin unutma şanlı tarihini...''' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.