Alevilik tartışmasına noktayı koydu

Alevilik tartışmasına noktayı koydu

CHP milletvekili Hüseyin Akgün'ün 'alevilik dindir' açıklamasına en net yanıt genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün “Alevilik bir dindir” şeklindeki açıklamasına tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Alevilik din değil, inançtır. Müslümanlığın bir parçasıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün “Alevilik dindir” şeklindeki sözlerine katılmadığını söyledi.

Aleviliğin bir din olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Alevilik bir inançtır, Müslümanlığın bir parçasıdır” diye konuştu. Bugün gazetesine röportaj veren Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Alevilik bir inançtır, Müslümanlığın bir parçasıdır. Aynı Allah’a inanıyorsunuz, aynı Peygamber’e, aynı kitaba inanıyorsunuz. Farklı bir din olabilir mi? Hayır.

Ayrıca ben din konusunun siyasette kullanılmasını istemem. Hiç kimsenin elinde bir başkasının inancını ölçebilecek terazi de yoktur. O halde Allah ile kul arasındaki o manevi, yüce duyguya birisinin, hele bir siyasetçinin aradan girmesi hiç doğru değil. Bu temiz duyguyu, inancı siyasete alet etmeyi hiç doğru bulmam. Herkes kendi inancını özgürce yaşayabilmeli ve herkes bir başkasının inancına saygı göstermeli.

Müslümanlık’ta tasavvuf, dini düşünen, manevi duyguları en yoğun yaşayan insanların alanıdır. O alanı okuruz, öğreniriz, manevi dünyamızda yaşarız ama o alanı siyasete malzeme etmemeliyiz.

Mevlana’ya, Hacı Bektaş-ı Veli’ye, Sarı Saltuk’a, Aşık Sümmani’ye, Karacaoğlan’a, Yunus Emre’ye haksızlık etmiş oluruz. Onlar hiç siyaset yapmadılar, inançlarını insanlık felsefesi ile yoğurdular. Geleceğe, aydınlığa bir toplumun nasıl taşınacağını gösterdiler.”

'ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLMASIN'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Köşk’e çıkmasına karşı çıkan Kılıçdaroğlu, “Tayyip Bey, çatışma kültüründen geliyor, gençlere kin ve nefreti öğütleyen birisi bu ülkede cumhurbaşkanı olmamalı. Siyasi parti liderleri cumhurbaşkanlığına aday olmamalı. Bu benim içinde geçerli, Erdoğan içinde geçerli” dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.