Arakan'daki katliam için BM'yi göreve çağırdı

Arakan'daki katliam için BM'yi göreve çağırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uzakdoğu ülkesi Myanmar'ın (Burma) Arakan bölgesindeki Müslüman katliamına ilişkin olarak Birleşmiş Milletler'i (BM) göreve çağırdı.

AK Parti Genel Merkezi'nin teras katında düzenlenen 5. geleneksel büyükelçiler iftarında konuşan Erdoğan, ilk kez Arakan'da yaşananlara temas ederken sert uyarılar yaptı. "Biz hiçbir zaman Gazze'de sadece Müslümanların katledilmesine vurgu yapmadık. İnsanın ve insanlığın değerlerinin katledildiğini savunduk." dedi.

Başbakan Erdoğan, "Bugün Arakan bölgesinde insanlar ve insanlık katlediliyor. BM'yi burada göreve davet ediyoruz. Bu daveti yapmaktan daha normal, daha insani ne olabilir? Bir avuç Müslüman ne yazık ki oradaki ağırlıklı yönetim tarafından şu anda katlediliyor, yakılıyor. Bunu seslendirmekten daha tabii ne olabilir? Bu bizim insani görevimiz." diye konuştu. Somali'de, Afganistan'da, Irak'ta, Suriye'de etnik kökenleri, dinleri, dilleri, mezhepleri ne olursa olsun insanlığın katledildiğini ifade eden Başbakan, "Eğer Filistin'de ölenler Müslüman deyip vicdanını rahatlatmaya çalışanlar varsa onlara diyorum ki 'Hayır insanlık katlediliyor.' Eğer Somali'deki açlığa bakıp 'Afrikalılar ölüyor, varsın ölsün' diyerek vicdanlarına bahane üretenler varsa onlara diyorum ki 'Hayır Somali'de insanlık can çekişiyor.' Eğer Suriye'ye bakıp 'Suriye'de diplomasi, siyaset ve mezhepler çarpışıyor' diyerek yüreklerini serinletenler varsa onlara diyorum ki, 'Hayır, Suriye'de insanlık topyekün katlediliyor." şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.