Aşıklar “Ereğli İl Olmalı” Mesajı Verdi

Aşıklar “Ereğli İl Olmalı” Mesajı Verdi

Âşıklık geleneğine gönül veren ve Türkiye turnesine çıkan Karslı Âşıklar, bu kez de Ereğli'de atıştı.

35 yıldır Ozanlık yapan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ozan unvanı almayı hak kazanan 35 yıllık Âşıkların çıktıkları Türkiye turnesinde ki ilk durakları Ereğli oldu. Söyledikleri birbirinden güzel türkülerle Anadolu'nun unutulmaz geleneğini günümüze taşıyan Âşıklar, kendilerini dinleyen Ereğlililere eşsiz bir müzik ziyafeti verdi.

Ozanlık Kültürünün Türkiye'de ki temsilcileri olduklarını ifade eden Âşık Murat Ozanoğlu, halkın duygu ve düşüncelerini saza ve söze döktüklerini söyledi. Ozanoğlu, " Biz âşıklar bu ülkenin maaşsız milletvekilleriyiz. Çünkü biz hiç bir ücret talep etmeden halkımızın duygu, düşünce ve isteklerini dile getiriyoruz" dedi.

Çıraklık dönemi ile birlikte 40 yıla yakın bir zamandır Ozan olduğunu belirten Âşık Turgut Yılmaz Er ise, Ozanlık kültürünü yaşatmak için Türkiye turnesine çıktıklarını ifade etti. Âşık Er, bu işe gönül verdiklerini ve Anadolu’nun unutulmaz geleneğini yeni kuşaklara taşımak için son nefeslerine kadar ellerinden sazlarının, dillerinden ise sözlerinin düşmeyeceğini kaydetti.

Karşılıklı olarak atışan Âşıklar, " Ereğli İl olmayı hak ediyor" diyerek, Ereğli'nin il olması gerektiği mesajını verdi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.