'Askerlik 32 yaşına kadar ertelensin'

'Askerlik 32 yaşına kadar ertelensin'

CHP'li Tanrıkulu ve Ağbaba, TBMM'ye verdikleri kanun teklifi ile yüksek öğrenime devam edenlerin askerliklerini 32 yaşına kadar erteleme hakkı tanınmasını istediler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifi verdi. Teklifte, yükseköğretime devam edenlere 32 yaşına kadar askerlik ertelemesi hakkı tanınması isteniyor.

1111 Sayılı Askerlik Kanunu'nun mevcut hükümlerine göre yükseköğretime devam edenlerin son yoklamalarını 29 yaşına kadar erteleyebildiklerinin belirtildiği gerekçede, ancak bu yaş sınırının özellikle master ve doktora yapan vatandaşlar için yeterli olmadığı ve bu vatandaşların askerlik yapmak üzere eğitimlerine ara vermek zorunda kaldıkları ifade edildi.

Üniversitelerden çeşitli nedenlerle ilişikleri kesilen öğrenciler için çeşitli zamanlarda çıkarılan af kanunları ile yeniden okullarına dönen öğrencilerin de 29 yaş sınırına takılarak eğitimlerine ara vermek zorunda kaldıkları kaydedilen gerekçede şu görüşlere yer verildi:

"Bu durumda kalan öğrenciler askerlik sonrası yeniden eğitime adaptasyonda zorluklar çekmekte ve olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Askerlik Kanunu'nun öngördüğü 29 yaş sınırının 32 olarak düzenlenmesi halinde bir yükseköğretim programına devam eden ve 29 yaş sınırı nedeniyle bu eğitimlerine ara vermek zorunda kalan yurttaşlarımıza ek 3 yıl daha süre tanınmış olacaktır. Yine yeni kurulan üniversitelerde akademik personel konusunda yaşanan sıkıntılar zaman zaman basın organlarına yansımaktadır. Son yoklama için yaş sınırının 32 olarak düzenlenmesi halinde master ve doktora programlarını yaş sınırına takılmadan bitirecek yurttaşlarımız akademik personel olarak görevlendirilebilecektir. Eğitim hakkı Anayasal bir haktır. Devletin temel yükümlülüğü eğitim almak isteyen herkesin bu hakkı kullanmasına yardımcı olmak ve ilgili eğitim kurumlarını açmaktır. Öte yandan nitelikli personelin varlığı ekonomik kalkınmayı da destekleyecek, Türkiye’nin lisans eğitimi düzeyini aşan personel sayısını gerek akademik gerekse ekonomik alanda artıracaktır. Yüksek lisans ve doktora eğitimi almış bireyler, ekonomik kalkınmada ve planlamada daha da etkin olacaklardır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.