Avrupa'ya Tohumluk Ayçiçeği

Avrupa'ya Tohumluk Ayçiçeği

Ereğli’ye bağlı 4 köyde 10 bin dekarlık sahada sözleşmeli olarak üretilen tohumluk ayçiçeğinin hasadının yapılmaya başladığı bildirildi.

Hasat çalışmalarını yerinde inceleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Özkan Özgüven ve Ziraat Mühendisi Murat Kurt Yukarı Göndelen köyünde bulunan harman sahasını ziyaret ettiler.

Sözleşmeli çiftçi modelin son yıllarda Ereğli’de hızla geliştiğini belirten İlçe Müdürü Özkan Özgüven, özellikle tohumluk temini noktasında yağlık tohumluk ayçiçeğinin Avrupa’nın bir çok yerine ihraç edilmesinin son yıllarda önemli bir gelişme olduğunu söylerken, Ereğli’nin verimli topraklarının gerek tohumluk ayçiçeğinde gerekse de diğer tarımsal ürünlerde kalite ve verimlilik açısından göz doldurduğunu vurguladı.

Özel Sektör, Devlet ve Vatandaş İşbirliği

Geçen yıl 5 bin dekar ekilişi olan tohumluk ayçiçeği üretiminin 10 bin dekarlık bir alanda yetiştirildiğinin ve Ortalama verimin 130-160 kg arasında olduğunun bu sayede yaklaşık 4 Milyon Dolarlık girdinin Ereğli çiftçisine kazandırılacağının altını çizen Özgüven, “Özel sektör, devlet ve vatandaşın ortak çalışmasıyla üretilen tohumluk ayçiçeğinin Ereğli tarımının gelecekte en önemli ürünlerinden biri olacağını düşünüyoruz. Bakanlığımız tohumluk ayçiçeği üreticisine kg’da 24 Kuruş destekleme vererek üreticinin bu sektöre yönelmesini teşvik ediyor. Bunun yanı sıra özel firma yetkilisi Ziraat Mühendisi Erkan Özlü’ye de bu konuda ki çalışmalarından ötürü Ereğli adına teşekkür ediyorum. Kendisi çiftçilere avans yöntemiyle gerekli yardımı sağlayarak üretim yapılmasını sağlıyor.” dedi.

Özgüven, bu konuda vatandaşların gerek firma teknik personellerinden gerek Gıda Tarım ve Hayvancılık teknik personellerinden detaylı teknik bilgiye ulaşabileceklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.