Basın özgürlüğü, her şartta gözetilmeli

Basın özgürlüğü, her şartta gözetilmeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basının sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesi, basın özgürlüğünün her şart altında gözetilmesini gerektirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında bağımsız ve tarafsız basının varlığının, toplumun bilinçlenmesinin, demokrasinin gelişmesinin ve kökleşmesinin en önemli koşullarından olduğuna vurgu yapan Gül, "Kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimseyen, kamuoyunu bilgilendirme görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basın, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biridir. Üstlendiği bu çok önemli görev, basının sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesini, basın özgürlüğünün her şart altında gözetilmesini gerektirmektedir." dedi.

Sansürün kaldırılmasının Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktası olduğunu ifade eden Gül, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Basınımız, bugün teknolojik yenilikleri yakından takip ederek gelişimini sürdürmekte, sanal ortamda da kamuoyunun beklentilerini karşılayacak düzeyde hizmetleriyle etkinliğini artırmaktadır. Farklı görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür. Doğru, eksiksiz ve tarafsız haber verme, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı sözkonusu özgürlüklerin korunması açısından basınımıza düşen yükümlülüklerdir. Şeffaf, demokratik ve açık toplum hedefine ulaşılmasında basınımızın üzerine düşen görevi duyarlılıkla yerine getireceğine inanıyorum."

Gül, basının, Türkiye'nin ilerlemesi, standartların her alanda yükselmesi ve hedeflerine ulaşılmasına katkılarını gelecekte de sürdüreceğini kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.