BDP, görüşme iddialarını yalanladı

BDP, görüşme iddialarını yalanladı

BDP'li Pervin Buldan, basında çıkan haberler üzerine 'Devlet ile İmralı arasında herhangi bir müzakere süreci başlamadı. Başlamış olsa askeri ve siyasi operasyonlar yapılmazdı' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, düzenlediği basın toplantısında, Iğdır'da düzenlenen KCK operasyonlarını eleştirdi.
Bunların, "AK Parti 'nin kazanamadığı belediyelere yönelik bir siyasi soykırım operasyonları" olduğunu savunan Buldan, "Yapılan bu hukuksuz operasyonların son bulmasını ve tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Eğer Türkiye bir hukuk devleti olacaksa ve Türkiye'de bir barış ortamına ihtiyaç varsa, tutuklu bulunan bütün arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır" dedi.

Buldan, bir soru üzerine, sadece BDP'nin değil, kürsü dokunulmazlığı hariç olmak üzere bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılabileceğini söyledi.

"TÜRKİYE KAYBEDER"

Sadece BDP'ye yönelik dokunulmazlığın gündeme gelmesinin hukuki değil siyasi bir karar olacağını, bu durumda BDP'nin de bir siyasi tavır alacağını belirten Buldan, "Sadece BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması durumunda kaybedecek olan Türkiye demokrasisi olur. Verilecek karar çok doğru olmalıdır. Bu karar Türkiye'nin kaderini belirleyecektir" diye konuştu.

İMRALI İLE MÜZAKERE BAŞLAMADI"

Bir gazetecinin "Devlet ile İmralı arasında görüşme olup olmadığı" yönündeki sorusu üzerine Buldan, "Devlet ile İmralı arasında herhangi bir müzakere süreci başlamadı. Başlamış olsa askeri ve siyasi operasyonlar yapılmazdı. BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığı gündeme gelmezdi. Müzakerelerin başlamasıyla birlikte Türkiye barış sürecine girecektir" dedi.

"Milletvekillerinin 12 bin TL'ye kadar hediye alabilmesiyle" ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine de Buldan, "Milletvekili istediği kişiye istediği miktarda hediye alabilir. Önemli olan manevi değeridir. Milletvekiline verilecek hediye de aynı şekilde" diye konuştu.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.