Biçerdöver Kontrolleri Sıklaştırıldı

Biçerdöver Kontrolleri Sıklaştırıldı

Bölgemizin en önemli tarımsal ürünü olan buğdayın Ereğli’deki hasadı hız kesmeden devam ediyor devam ediyor.

Büyük çoğunluğu biçerdöverlerle gerçekleştirilen buğday hasadında yaşanan dane kayıpları ile ülke ekonomisine büyük zarar vermekte. Gıda Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürlüğü teknik personelleri gerek bu dane kayıplarının gerekse de buğdayda süne ve kımıl zararının tespiti için hasat esnasında biçerdöverleri kontrol ederek, hasat edilen ürünlerden numune alıyor.

Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven ve İlçe Müdürlüğü kontrolörleri Kuskuncuk köyüne giderek buğday numunesi alımını ve biçerdöver kontrollerini sürdürdüler.

Ereğli’de geçen senelere nazaran Buğday ekilişinde bir azalma olsa da bu sene itibariyle yaklaşık 150 bin dekar alanda buğday ekilişinin bulunduğunu ifade eden İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “ İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendislerimiz sahaları gezerek bu sene ki buğday veriminin tespitini gerçekleştiriyor. Bununla beraber buğdaylardan alınan numuneleri laboratuarlarda inceleterek protein oranı ve süne zararının kontrolünü yapıyoruz. Normal iklim koşullarında dekara 550 kg verim almayı hedeflediğimiz buğdayda görüyoruz ki özellikle kardeşlenme döneminde yaşanan aşırı soğuklar sebebiyle ürünler cılız ve dekara ortalama 400-450 kg civarında” dedi ve bu arazi çalışmalarında daha önce yaptıkları süne çalışmalarının neticelerini de gördüklerini dile getirdi.

Tarım ekonomisinde büyük kayıplara yol açan ve biçerdöverlerin doğru kullanılmamasından kaynaklanan dane kayıpları konusunda da açıklamalarda bulunan Özgüven, “Sahada yaptığımız çalışmalarda hasat esnasından biçerdöverleri de kontrol ediyoruz. Dane kaybı oranı % 2’nin üzerinde olan veya biçerinde 2 adet 6 kg’lık yangın söndürücüsü bulunmayan ve özellikle biçerdöver sürücü belgesi üzerinde bulunmayan biçerdöver sahiplerine parasal cezai işlem uygulayarak bu dane kayıplarının önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Özkan Özgüven son olarak vatandaşlardan hasat sonrası anızlarının yakmamalarını istedi ve bu yangınların neticesinde toprağa ve üzerindeki canlılara zarar verilerek gelecek senelerde verimde azalmalara neden olunacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.