“Birlikte Mangana Oynayalım”

“Birlikte Mangana Oynayalım”

Yapılan tarihi araştırmalar neticesinde Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde yaygın bir şekilde oynanan Mangana oyunu Atatürk İlköğretim ve Yunus Emre İlköğretim okullarının ortak proje çalışması ile birlikte hayata geçirildi.

Proje hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Ereğli Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Serdal Alan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında Ereğli Atatürk İlköğretim ve Yunus Emre İlköğretim Okulları olarak öğrencilere Türklerin ata yurtlarında savaş stratejilerine dayandırarak oynadıkları ve günümüzde unutulan Türk zekâ ve strateji oyununu tanıtmak olduğunu kaydetti.

Oyun ile öğrencilerin planlı çalışma alışkanlığı edinme, serbest zamanları etkin ve yerinde değerlendirme, girişimci olabilme ve bunu başarı ile sürdürebilme gibi alışkanlıklar kazandıracağını söyleyen Alan, oyunun öğrenciye kendini tanıyabilme, bireysel hedeflerini belirleyebilme ve yeteneklerini geliştirebilme becerilerini de kazandıracağını belirtti.

Proje sorumlusu Yunus Emre İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cüneyt Şenol ise, mangana oyununun kurallarını anlatarak öğrencilere oyunun kuralları öğretti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.