Bombacıyla BDP'li siyasiler aynı safta

Bombacıyla BDP'li siyasiler aynı safta

Gaziantep'i kana bulayan Murat Filiz'in 2005'te bir mitingdeki görüntüleri çok tartışılacak. Bombacının ikisi hala BDP milletvekili diğeri de eski DTP Genel Başkanı olan kişilerle aynı karede görüntüleri ortaya çıktı

BDP'li milletvekillerinin PKK'lı teröristlerle aynı karede buluştuğu fotoğraflara bir yenisi daha eklendi. Bu kez karede yer alan BDP'li siyasiler Nurettin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Nursel Aydoğan. PKK'Iı terörist ise artık herkesin tanıdığı bir isim. 20 Ağustos'ta Gaziantep'i kana bulayan bombacı: 'Firaz' kod Murat Filiz. BDP'li milletvekillerinin her seferinde 'tesadüf ' diye yorumladığı 'BDP-PKK' fotoğrafları bir çok kez basında yer aldı. Gültan Kışanak'ın 'Kandil', Sebahat Tuncel'in 'Molotofçu PKK'lılar' ile 'Kadın örgütçüyü kaçırma' fotoğrafları, BDP'li milletvekillerinin Yeşiltaş Karakolu'nu basan PKK'lılarla Şemdinli'deki sarmaş dolaş pozları hâlâ hafızalarda. Ve SABAH, 'BDP-PKK ' ortak karelerine bir yenisini daha ekliyor. Tarih 13 Kasım 2005. Kapatılan DTP Diyarbakır'da bir miting düzenliyor. Osman Baydemir ve Ahmet Türk tarafından organize edilen mitingin adı 'Kürt Sorununa Demokratik ve Barışçıl Çözüm'.


KAMERAYA ZAFER İŞARETİ


Miting alanına girişte bazı gruplarla polisler arasında yer yer 'arama' tartışması yaşanıyor. İşte o tartışmaların birinde bugünün BDP'lisi dönemin DTP'lisi 3 isim de göze çarpıyor. Bunlar Avukat Ayla Akat Ata (Şu anda BDP Batman Milletvekili), TUHADFED (Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ile Federasyonu) Genel Başkanı Nursel Aydoğan (Şu anda BDP Diyarbakır Milletvekili) ve DTP eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş. BDP'li siyasilerin başını çektiği bu grup Diyarbakır polisi ile tartışıyor. Polis kamerası yaşanan bu polemiği an ben an görüntülüyor. Buraya kadar olan her şey artık kanıksanmış bildik manzaralar. Ama 13 Kasım 2005'te yaşanan o karelerdeki müthiş ayrıntının bir ucu, 20 Ağustos 2012'ye yani Gaziantep Saldırısı'na kadar uzanıyor. Görüntülerde, bugünün BDP'li siyasilerle sürekli ön safta olan bir kişi göze çarpıyor. Ayla Akat Ata'nın, Nursel Aydoğan'ın, Nurettin Demirtaş'ın yanından ayrılmayan bu kişi Gaziantep Bombacısı 'Firaz' kod Murat Filiz'den başkası değil.


O DÖNEMDE ÇOK AKTİF BİRİ


7 yıl önce çekilen polis kamerası kayıtlarına göre Murat Filiz o gün de hayli aktif. Polis kamerasından saklanmayan Murat Filiz bir ara kameraya 'zafer işareti' yapmaktan da çekinmiyor. Murat Filiz bu haliyle Diyarbakır terör polisinin de takibinde. Çok değil mitingden 4 ay sonra 'Firaz' kod Murat Filiz, örgütsel faaliyetlerden suçundan aynı yıl içinde iki kez yakalanıp cezaevine giriyor. 'Firaz' kod Murat Filiz üçüncü yakalanışında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılınca soluğu Kandil'de alıyor. Peki, Murat Filiz'in faaliyetlerinden onunla aynı karede yer alan eski DTP'li yeni BDP'lilerin haberdar olmaması mümkün mü? Bu konuyu sorduğumuz bir emniyet yetkilisi şu yanıtı veriyor: 'Kayıtlara bakıldığında Murat Filiz'in o dönemler Diyarbakır'da oldukça aktif olduğu hemen anlaşılır. Nurettin Demirtaş'ı bilemem ama o dönem aktif avukatlık yapan Ayla Akat Ata ile Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ile Federasyonu Genel Başkanı Nursel Aydoğan 'Murat Filiz'den haberimiz yoktu' derse pek de inandırıcı olmaz. ' İşte o Murat Filiz, Kandil Kampı, Diyarbakır Kırsalı, Amanoslar Yapılanması'ndaki terörist faaliyelerinin ardından bomba yüklediği otomobili götürüp Gaziantep'te patlatıyor.

 

'TESADÜF' FOTOĞRAFLAR...

PKK'lı teröristlerle BDP'li siyasilerin yan yana göründükleri fotoğraf kareleri ilk değil. O fotoğraflardan akıllarda kalan biri BDP'li milletvekili Gültan Kışanak'a ait. Kışanak 80'li yıllarda 'gerilla' kıyafeti içerisinde Abdullah Öcalan'la birlikte PKK'lı teröristlerin elini sıkıyor. Yer muhtemelen Bekaa Vadisi'ndeki PKK kampı. Bir başka fotoğrafta BDP'li milletvekili Sebahat Tuncel ile PKK'lı molotofçular yan yana. Yer bu kez İstanbul. O fotoğrafın yayınlanmasının ardından tepki gösteren Tuncel 'Tesadüf ' demişti. Sebahat Tuncel ile bir örgüt zanlısının aynı kareye girmesi Sabiha Gökçen Havalimanı'nın güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerle de olmuştu.

 

PKK'LILARLA KUCAKLAŞMA


O görüntülerde Sebahat Tuncel, bombalı saldırı suçundan aranan bir kadın zanlıyı İstanbul'dan kaçırmak isterken yakalanmıştı. Yürekleri sızlatan 'BDP-PKK' karesi ise bir süre önce Şemdinli'de yaşandı. Bir grup milletvekili ile beraber Şemdinli'ye giden BDP'li milletvekili Gültan Kışanak, yol üzerinde yine tesadüfi olarak PKK'lı teröristlerle karşılaştı. Araçlarından inerek PKK'lı teröristlerle kucaklaşan Gülten Kışanak, kucaklaştığı PKK'lılara ilişkin 'O gençler bu halkın çocuklarıdır ve tabi ki biz o gençlere sarılırız ' açıklamasını yapmıştı. SABAH, Gültan Kışanak'ın sarıldığı 'Halkın çocuğunun' toplam 9 Mehmetçiğin şehit düştüğü Yeşiltaş Karakolu baskınına katılanlardan 'Ciğer' kod terörist olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu haber üzerine oğlu Umut Bulut'u Yeşiltaş'ta şehit veren gözü yaşlı anne Gülbahar Çayıroğlu, Gültan Kışanak'tan şikâyetçi olmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.