Büyükşehir Hazırlık Çalıştayı Yapıldı

Büyükşehir Hazırlık Çalıştayı Yapıldı

AK Parti Konya İl Teşkilatı Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından Ereğli'de Büyükşehir Yasası Hazırlık Çalıştayı 1 Bölge toplantısı gerçekleştirildi.

Ereğli Ziraat Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Latif Selvi, İlçe Belediye Başkanları, Belde Belediye Başkanları AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Teşkilatı Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göksu, toplantının hayırlı geçmesini temenni ederek İl Genel Meclisi Başkanı Latif Selvi'ye bıraktı. Selvi açıklamasında, Konya İl Genel Meclisi olarak tüm beldelerin, köylerin ve ilçelerin sorunlarına çözüm getirme noktasında ciddi bir uğraş içerisinde olduklarını söyledi. Eğitim, Ulaşım, içme suyu ve bir çok alanda belde ve köylere hizmet götürdüklerini ifade eden Selvi, büyükşehir yasası ile birlikte çalışmaların daha da verimli olacağını kaydetti.

Büyükşehir Yasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, başarıyı yakalamada ki yegâne gücün birliktelikten geçtiğini söyleyerek, büyükşehir yasasıyla birlikte Konya'nın merkezi konumuna gelecek olan ilçe, belde ve köylerin Büyükşehir’in imkânlarından daha çok yararlanma imkânı bulacağını, buna bağlı olarak ta ilçe, belde ve köylere daha kaliteli hizmetler sunulacağını kaydetti. Bu noktada Ereğli'nin bölge merkezlerinden biri olduğuna değinen Akyürek, Büyük Şehir Yasası ile birlikte Ereğli'yi Konya'nın metropol ilçelerinden biri olarak gördüklerini dile getirdi.

Konya Merkez standardının belirli bir noktaya geldiğini belirten Akyürek, Konya'nın eğitimden, sağlığa, Sanayiden tarıma kadar Türkiye'de bir cazibe merkezi oluşturduğuna dikkati çekti. AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ise, Büyükşehir Yasasının 14 Mart 2014 tarihinden itibaren uygulamaya geçeceğini hatırlatarak, Konya için 31 ilçenin de önemli olduğunu kaydetti. Büyükşehir yasası ile birlikte Ereğli'si ile Seydişehir'i ile Beyşehir'i, Cihanbeyli'si, Taşkent’i ve dahası ile Konya'nın bir bütün olarak yoluna devam edeceğini sözlerine ekleyen Sorgun, yasanın uygulamaya konulması ile birlikte tüm ilçelerin hizmete doyacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Ereğli, Karapınar, Halkapınar ve Emirgazi ilçe ve belde belediyelerince sunum yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.