Çillerden hesap soracağım!

Çillerden hesap soracağım!

BDP'li Sırrı Sakık, Tansu Çiller'le yüzleşmek için, Çiller'in TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi vermek için gelmesini bekliyor

Sakık, "Ben sivil darbe mağduruyum. Kimse beni susturamayacak. Toplantıya gelip Çiller'e hesap soracağım" dedi.

Sakık, 1994 yılında Çiller'in başbakan olduğu dönemde DEP'li arkadaşlarıyla birlikte dokunulmazlıkları kaldırılarak, Meclis kapısından cezaevine götürülmüştü. Çiller'in TBMM'de kurulan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gelerek 28 Şubat dönemi ile ilgili bilgi vereceğini öğrenen Sakık, komisyon yöneticilerine toplantıya katılıp katılamayacağını sordu. Komisyon yöneticileri ise dinleyici olarak toplantıya katılabileceğini, ancak soru soramayacağını ifade etti.

Aldığı yanıta tepki gösteren Sakık, "Darbe Komisyonu oluşturulmuş, içinde yine Kürtler yok. Bir dönemi yaşayanlardanım. 28 Şubat'ı oturup tartışabiliyorsanız, araştırabiliyorsanız ve vicdan sahibiyseniz 2 Mart'ı da araştırabilirsiniz" dedi. TBMM'nin o dönemde askerlerin emrini yerine getirdiğini ve dokunulmazlıklarının kaldırıldığını belirten Sakık, "Dosyada sadece ön sayfada ismim var. Ama dokunulmazlığımı kaldırdılar. O dönem bir kaç tane Refah Partili milletvekili gelerek bana sarılıp ağladılar, 'Bu bir zulümdür' dediler. Gittik, tutuklandık, çocuklarımız, ailelerimiz acı dolu yıllar yaşadı" dedi.

Sakık, kendilerinin "sivil darbe mağduru" olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu da alın araştırın. Ben burdan öç ve intikam duygusu değil, eğer bir yüzleşme yaşanacaksa, bir bütün olarak yüzleşme yaşanmalıdır. AKP yüzleşmekten çok, kendilerine yapılanlara karşı hukuki süreç başlatıyor. Hâlâ 2 Mart darbesi tartışılmıyor, konuşulmuyorsa bu komisyonun bir esprisi yoktur. Ben darbe mağduruyum. Ben geleceğim, hiç kimse beni susturamayacak. O gün Çiller'e 'Siz yargı ile görüştüm, işlerini bitirin dediniz, Size kim emir verdi' diye soracağım. Darbe mağduruysam, benim gelip orada bu süreci başlatanlara sualler sormam lazım" dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.