Davutoğlu:Dünyaya örnek olacak

Davutoğlu:Dünyaya örnek olacak

Davutoğlu, Suriye zirvesi öncesi havalimanında açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Suriyeli askerlerin kaldığı Apaydın Kampı'na giriş için bugün Dışişleri Bakanlığına başvuracağını belirterek, "Biz başbakanımızla da istişare ederek bu talebi olumlu karşıladık. TBMM'nin ilgili komisyonu ve sorumluluk içinde davranacağına inandığımız bütün o komisyon üyelerinin Apaydın Kampı dahil her yere ulaşımları sağlanabilir" dedi.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriyeli mültecilerle ilgili toplantısına katılmak üzere Ankara'dan hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

CHP'li bazı milletvekillerinin Apaydın Kampı'na girişine izin verilmemesiyle ilgili soruya karşılık Davutoğlu, hükümetin bir alanı kapatıyor gibi bir yaklaşım yaratılmasının yanlış olduğunu, CHP'li milletvekillerinin son taleplerinin bir emrivaki şeklinde yapıldığını belirterek, "Zaten hassas bir süreçten geçerken bütün milletvekilleri ve bütün sivil toplum kuruluşlarından öncelikle beklentimiz, sorumluluk içinde davranmaları ve bu kritik geçiş sürecinde insani kaygıları ve Türkiye'nin milli çıkarlarını öne almalarıdır" diye konuştu.

Davutoğlu, usulüne göre yapılan müracaatlara hiçbir zaman kayıtsız kalmadıklarını da söyleyerek, bu çerçevede TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun bugün yapacakları başvuruya da olumlu yanıt vereceklerini kaydetti.


Davutoğlu kamplardaki temel sorunla ilişkin ise, "Türkiye'de bile bu kadar insanı bir yerden bir yere taşımaya kalksanız bir takım sorunlar yaşanacaktır. Burada başka bir ülke vatandaşının taşınması söz konusu. Kimisi tecavüze uğramış, kimisi yakınını kaybetmiş... Çok büyük travmalar yaşanmış. Türkiye bundan sonraki süreçlerde mültecilerle ilgili olarak örnek teşkil edecek bir uygulama geliştirmiştir. Çalışmalarımız devam edecek. " açıkmalasında bulundu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.