Delice Polen alerjisi olanları uyardı

Delice Polen alerjisi olanları uyardı

Cilt Hastalıkları Uzmanı Doktor İbrahim Delice, “Polen alerjisi olanlar kuru ve sıcak havalar da dışarıya çıkmasın” dedi.

Polen alerjisi olanlara kuru ve sıcak havalarda dışarı çıkmaması önerildi. 
Ereğli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Doktor İbrahim Delice, alerjilere karşı dikkat edilmesi gerekenleri, korunma yollarını ve tedavi yöntemlerini anlattı. Alerjinin hangi türde olduğunu anlamak için test yapılması gerektiğini belirten Doktor İbrahim Delice, alerjiye göre tedavi seçeneklerinin değiştiğini söyledi. Alerjilerden korunma yollarını anlatan Delice, “Korunma yolları olarak polen alerjisi tespit etmişsek bir kişide, özellikle kuru ve sıcak havalarda dışarıya çıkmamasını öneriyoruz. Sabahları 11’e kadar evin havalandırılmamasını istiyoruz. Dışarı aktivitelerini kısıtlamasını ve polenin bol olduğu yerlerde çayır, çimenlerde çiçeklerin bol bulunduğu yerlerde değil de daha çok asfalt ve taş bulunan mekânlarda gezilmeli. Bu mevsim de özellikle çamaşırlarını dış ortamda kurutmamalarını tavsiye ediyoruz. Fakat alerjisi polen alerjisi değil ev içerisinde oluşan alerjilerden ise, onun içinde ev ortamına ait gerekli önlemlerin alınması gerekli. Mart alerjisi olanların kalın tüylü halılardan, kuş tüyü yastıklar, yünlü yorganlardan uzak durulması gerekiyor. Kedi, köpek alerjileri varsa bu hayvanlardan uzak durmak gerekli. Ev ortamında bu hayvanları beslememek gerekir ve özellikle evin haftada 1 kez vakumlu süpürgelerle süpürülmesini istiyoruz” dedi.

Alerji Şikâyetleri Artıyor

Bahar ve yaz aylarında alerji şikâyetlerinin arttığını kaydeden Dr. İbrahim Delice, tedavide uygulanan yöntemleri anlattı. Mart ve Nisan ayında erken ağaç poleni alerjilerinin, yaz aylarında çayır ve çimen poleni alerjileri ile tahıl polenlerine karşı oluşan alerjilerin görüldüğünü ifade eden Delice, “Hastanın alerjisini tespit etmişsek, buna yönelik önlemler almasını söylüyoruz ve antihistaminik dediğimiz ilaçları veriyoruz. Alerjisini tespit edemediğimiz hastalarda var. Bunlara ise genel önlemleri yapmalarını söylüyoruz ve alerji ilaçlarını öneriyoruz. Bazı alerjik hastalarda aşı tedavisinin yeri vardır. Arı alerjilerinde aşı tedavisi yüzde 100 sonuç veriyor. Polen alerjilerinde bu oran biraz daha düşük. Ev içi alerjilerde oran biraz daha düşük. Yiyecek alerjilerinde ise aşı tedavisi yoktur” diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.