Demirel'den Erbakan'a en baba mektup

Demirel'den Erbakan'a en baba mektup

Demirel’in kritik MGK toplantısı öncesi dönemin Başbakanı Erbakan’a gönderdiği mektup ortaya çıktı.

Erbakan’dan devrim kanunlarını uygulamasını isteyen Demirel, TSK ve yargıya da dokunulmamasını istiyor.

28 ŞUBAT’IN  EN ‘BABA’ MEKTUBU MECLİS’E ULAŞTI

28 ŞUBAT sürecinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a yazdığı mektup, Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgeler arasından çıktı. Demirel'in gönderdiği kritik mektup Star gazetesinde yer aldı.

KRİTİK MGK ÖNCESİ YAZILDI

Köşk’ten TBMM’ye gönderilen belgeler arasında, 28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısına hazırlık belgeleri, 28 Şubat sürecinin Cumhurbaşkanlığı yazışmaları, geri gönderilen atama kararnamelerine ilişkin kayıtların yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 8 saati aşkın süren kritik MGK öncesinde dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a yazdığı mektup da yer aldı.

KÖKTENDİNCİ CEREYANLAR

İşte 2 sayfalık o mektup

Sayın Prof. Dr Necmettin Erbakan - Başbakan - Ankara

Malumunuz olduğu üzere TC Devleti’nin Anayasa’sının 2. maddesinde Cumhuriyetin nitelikleri; “Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti’dir” şeklinde belirtilmiştir.

4. maddesinde de “bunların değişmeyeceği” yazılıdır. Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri TBMM kürsüsünden, bunun üzerine yemin etmişlerdir. Anayasa’nın 120, 121 ve 122. maddeleri, “Devletin korunması ile ilgili tedbirler” getirmiştir. Cumhuriyetin niteliklerine ve devletin temel çatısına yönelmiş tehdit ve tehlikeler, hem toplumda, hem de devletin kurumlarında büyük rahatsızlıklar yaratmaktadır. Bu arada “köktendinci” cereyanlara karşı fevkalade hassasiyet bulunduğu yine malumunuzdur. Bu hassasiyetin neticesi olarak aşağıdaki hususları dikkatinize getiriyorum:

1- Laik düzeni korumak için mevcut kanunlar harfiyen uygulanmalıdır.

2- Anayasa’nın 174. maddesinin koruduğu “devrim kanunları” uygulanmalıdır.

3- Devletin kurumlarına “köktendinci cereyanların sızması kesinlikle önlenmelidir.

Bu meyanda; yargı organları, silahlı kuvvetler, üniversiteler, emniyet teşkilatı, okullar, idare, diyanet teşkilatı, yerel yönetimler, korunmalıdır.

Gereğini rica ederim.

S.Demirel

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.