Devlet Bahçeli Kerkük'e gidecek!

Devlet Bahçeli Kerkük'e gidecek!

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Ramazan Bayramı’nda Kerkük’e giderek soydaşlarla bayramlaşacak.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Bahçeli’nin Balkan ülkeleri gezisinin, MHP’nin öteden beri özel önem verdiği Türk dünyasıyla yeniden kucaklaşma ve kaynaşma arzusunun tezahürü olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Bu arzunun devamı niteliğindeki ikinci bir ziyaretin de Ramazan Bayramı dolayısıyla Kerkük’e gerçekleştirileceğini belirten Yalçın, “Ancak, oldukça verimli bir Balkanlar gezisinin devamı niteliğindeki Kerkük programı, bir süredir MHP düşmanlığını ileri boyutlara vardıran ve partimizin müstakbel başarılarından rahatsız olan malum çevreleri kaygıya düşürmüştür. Ziyaretin güzergâhı ve ayrıntıları henüz netleşmeden, MHP’nin her hamlesini, her çıkışını eleştirmeyi marifet belleyen malum çevreler harekete geçmiştir. Bunların medyadaki, sosyal medyadaki temsilcileri, bir yığın laf kalabalığı ve süslü sözlerle peşin hükümlerini sıralamaya başlamışlardır” dedi.

Bu kişilerin, “ABD’nin bölgesel Kürt devleti projesi, buna tek karşı çıkan MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kerkük ziyareti dolayısıyla zımnen onaylanmış olacaktır. Çünkü Kerkük Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kontrolündedir” tezini ortaya attıklarını belirten Yalçın şu yanıtı verdi:

“Şark kurnazlığının, söz simsarlığının ve ucuz bilgiçliğin göstergesi olan bu gibi yorumlar; belli bir maksat güdülerek sıralanmaktadır. Bu bir tür niyet okuyuculuğu ve siyasi falcılıktır. Malûm çevreler, Sayın Bahçeli ve MHP’nin son zamanlarda attığı akılcı adımlardan rahatsızdır. MHP’nin Balkanlar ziyaretiyle başlattığı Türk dünyası atağının milli getirilerinden ve Kerkük ziyaretinin yeni kazançlar sağlayacak olmasından endişelidir. MHP Liderine Kerkük üzerinden hücum edilmesinin sebebi, ziyaretin yapacağı bu büyük etkiyi sabote etmek ve partimizi karalamaktır. Kötü niyetli ve maksatlı çevrelerin dışında hiç kimsenin, MHP Genel Başkanı’nın Kerkük ziyaretini malayani ifadelerle yorumlamayacağı açıktır.”

MHP’nin sadece Türkiye’de yaşayan Türk milliyetçilerinin partisi olmadığı gerçeğini dünyanın bildiğini aktaran Semih Yalçın, “MHP aynı zamanda Türk dünyasının umut bağladığı bir fikir ve siyaset hareketidir. Dolayısıyla MHP’nin lideri, sadece Ülkücü Hareket’in değil, aynı zamanda bütün Türk dünyasının birliğini temsil etmektedir. O bakımdan partimizin Türk dünyasındaki gelişmelere ilgi duyması, sorunlarına gereken hassasiyeti göstermesi olağandır. Her şeyden önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kerkük’e gerçekleştireceği ziyaretin bu açıdan sembolik bir anlamı ve değeri vardır” dedi.

Semih Yalçın Türklükle sorunu bulunan AKP iktidarının, dış politikada da Türk dünyasıyla ilişkilere şaşı baktığını iddia etti. Bu nedenledir ki AKP’nin gerek Balkanlarda, gerekse Ortadoğu’da Osmanlı bakiyesi Türk varlığını sadece dinî tasnife göre değerlendirdiğini, bin yıllık emperyal kültürü hâsıl eden asli unsuru ve onun millî birikimini yok saydığını öne süren Yalçın şöyle devam etti:

“AKP iktidarı, Türkiye dışındaki Türklerin hukukunu gözetme konusunda özürlüdür. MHP, çeşitli vesilelerle AKP’nin Türk dünyasına ve bölgeye yönelik politikalarını eleştirmiş, Irak ve Suriye Türkmenlerinin dikkate alınmadığı bir diplomasi anlayışının, Türkiye’nin çıkarlarına zarar vereceğini belirtmiştir. Suriye başta olmak üzere bölgedeki endişe verici gelişmelerin, bilhassa bölgedeki Türkmen nüfusunun geleceği açısından dikkate alınması lüzumunu hatırlatmıştır.

Kerkük, Ortadoğu’da Türklüğün simgesidir. MHP Lideri Bahçeli’nin Kerkük ziyareti, Irak Türkmenlerinin yaşadığı problemleri yeniden gündeme getirecektir. Uluslararası platformda bölgeyle ilgili alınacak kararlarda Irak Türklüğünün hak ve çıkarlarının göz ardı edilmemesi gerektiği ziyaret dolayısıyla ilgililere duyurulmuş olacaktır. Türkiye’nin bölgesel politikalarında Türkmen faktörünün mutlaka dikkate alınması gerektiğine vurgu yapılmış olacaktır.”

Türkiye’nin Suriye’de taşların yerine oturmasını beklemeden bugüne kadar büyük mağduriyet çekmiş olan Irak Türkmenlerinin geleceğini güvenceye alması gerektiğini savunan Yalçın, “Bu yönde Türkiye’nin göstereceği kararlılık, Suriye Türkmenlerinin geleceği açısından da belirleyici olacaktır. Kerkük ziyareti bölgesel dengelerin alt üst olduğu böylesine bir kritik bir dönemde gerçekleşecektir. Ziyaret dolayısıyla Türkiye’nin Irak politikasının Türkmenlerin haklarını güvence altına alacak biçimde dizaynedilmesi gerektiği hatırlatılacaktır. Hem küresel ve bölgesel güçlere, hem de Irak yönetimine Türkiye’nin iradesini kulak ardı ederek Kerkük sorununun çözülemeyeceği mesajı verilecektir. Yatıp kalkıp MHP eleştirisi yapanlar, Kerkük ziyaretinin ihtiva ettiği mesajın üzerini laf kalabalığı ve usturuplu ifadelerle, sübjektif ve zorlama yorumlarla örtemeyeceklerdir. MHP liderinin Kerkük’te kılacağı bir bayram namazına dil uzatacak kadar gözü dönmüş olanlara hakettikleri cevabı Türk kamuoyu verecektir. Öküz altında buzağı arayan bu malûm çevrelere, MHP heyetinin Balkanlar ziyaretiyle başlayan süreci iyi okumalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.