Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi Hazır

Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi Hazır

Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesinin hazır olduğu ancak bu yıl öğrenci alımına başlayamayacağı kaydedildi..

Selçuk Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Oturanç ve Ereğli Yükseköğrenimi Geliştirme Derneği Başkanı Ergun Özgüven, Ereğli’de yayın yapan bir radyo programına katılarak, Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesinin hazır olduğunu ancak bu yıl öğrenci alamayacağını kaydettiler..

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Oturanç, Ereğli Mühendislik Fakültesi ve Doğa Bilimleri Fakültesinin hazır olduğunu kaydetti ancak yardımcı doçent sıkıntısı ve Selçuk Üniversitesinin ikiye bölünerek isim değiştirmesinden kaynaklanan bazı sebeplerden dolayı bu yıl öğürenci alamayacaklarını bildirdi.

Oturanç, Ereğli’nin daha birçok fakülteyi daha kaldırabileceğini kaydetti ve gerekirse Ereğli’ye bölge üniversitesinin kurulabileceğini söylediği açıklamasında şunlara yer verdi: “Doğa Bilimleri Fakültesinin dosyası hazırlandıktan sonra Ereğli halkı, Ereğli bürokratları, Ereğlili o dönem Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu ve Ereğlili hemşerimiz Şehabettin Harput büyük destek oldular. Ancak doğa bilimleri fakültesine öğrenci alabilmek için 3 tane yardımcı doçent’e ihtiyacımız var. Bu kadroyu tamamlayamıyoruz çünkü bu kriterlerde akademisyen getirmekte zorlanıyoruz. Fakültemiz ilk kurulacağı zamanlar Ereğli’den birçok kişi, fakültenin açılması halinde Ereğlili akademisyenlerin görev alacaklarını söylediler ancak henüz kimse başvurmadı bile. Biz, Selçuk Üniversitesinin kriterlerine uygun bir kadro bulamadığımız için doğa bilimleri fakültemizi aktive edemiyoruz. Akşehir bizden daha kötü durumda. Biz 3. Dönem öğrencimizi alıyoruz ancak Akşehir 3 yıldır öğrenci alamıyor” dedi.

Ereğli Eğitim Fakültesinde iki yeni bölümün de açıldığını kaydeden Oturanç, “Biz fakültemize Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü ile Okul öncesi öğretmenliği bölümlerini açtık. Ama öğrenci alamıyoruz” dedi.

Ereğlili öğrencilerin eğitim fakültesini tercih etmediklerini de kaydeden Prof. Dr. Galip Oturanç, “gençlerimizde genel olarak, aileden uzaklaşma ve daha rahat hareket etme düşüncesi var ama bu bence tamamen yanlış. Ereğlili öğrencilerimiz Ereğli Eğitim Fakültesini tercih ederek kendi ailesi ile birlikte daha rahat bir eğitim alma imkanı varken başka bir şehirde başka bir yaşam tarzı hedefliyor. Ereğlili öğrencilerimizden Ereğli Eğitim Fakültesini tercih etmelerini istiyoruz” dedi.

Ereğli’de yükseköğrenimin gelişmesinin öğrencilerin tercihlerine de bağlı olduğunu kaydeden Oturanç, Ereğli’nin gelişmesi için esnaflarımız, bürokratlarımız, siyasilerimiz ve öğrencilerimiz el ele vermeli” dedi.

Ereğli Yükseköğrenimi Geliştirme Derneği Başkanı Ergun Özgüven ise, canlı yayında yaptığı konuşmada şunlara yer verdi: “Ereğli’ye yapılan Yükseköğrenim Yurdu için yaptığımız girişimlerde Ereğlili yetkililerimizin katkıları oldu ve başarı bunun ardından geldi. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından verilen onay ile birlikte öğrenci yurdumuzun inşaatı başladı ve şu anda da bitmiş durumda. Yurdumuz bu yıl öğrenci alımına başlayacak. Biz bir sivil toplum örgütü olarak görevimizi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Biz Ereğli’yi seviyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.