Down Cafe Açıldı

Down Cafe Açıldı

İç Anadolu Bölgesinde ilk kez Ereğli'de kurulan Ereğli Down Cafe'nin açılışını Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Eşi Hatice Doğan yaptı.

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen ve Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Gençlik Spor Klübü Derneği tarafından yürütülen "Konya Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi" projesinin uygulamalı eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği Konya Ereğli Down Cafe'nin açılışı Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Eşi Hatice Doğan tarafından gerçekleştirildi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Eşi Hatice Doğan'ın yanı sıra Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Ereğli Emniyet Müdürü Yücel Kaya ve resmi daire müdürlerinin katıldığı programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ereğli Down Cafe Proje Koordinatörü Vefa Demirkıran, projenin temelde 3 önemli hedefi bulunduğunu söyleyerek, bunların Özel gençlere nitelikli servis hizmetleri eğitimi vermek, istihdam edilmelerini sağlamak ve toplumun engellilikle ilgili farkındalığını arttırmak olduğunu ifade etti.

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağıcı ise, engelli bireylere engelsiz bir dünya zemini hazırlamak için engelli bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlerinin sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise gerçekleştirdiği konuşmasında bir toplumda gönüllülüğün yaygın olmasının o toplumun çağdaş bir toplum olmaya aday bir yapıda olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Konya Valisi olarak göreve başladığı ilk dönemde engelli bireylerin eğitimi noktasında Konya'da alınan mesafeyi olumlu bulmadığını dile getiren Doğan, 2009 yılından buyana Konya'da engelli bireylerin eğitimi konusunda önemli mesafeler kat edildiğini belirtti.

Yalnızca zihinsel engelli bireylerin eğitimi için 4 okul yapıldığını ifade eden Doğan, görme engelli bireylerin yeni okullarında eğitime başladığını bildirerek, işitme engelli bireylerin okul çalışmalarının ise henüz devam ettiğini kaydetti. Vali Doğan öte yandan "Eğitim Her Engeli Aşar" projesi çerçevesinde Konya ve İlçelerinde gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin Cumhurbaşkanlığı tarafından takdir edildiğini söyledi.

Gerçekleştirilen protokol konuşmalarının ardından Ereğli Down Cafe açılışı kurdele kesilerek yapıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.