Eğer Din Görevlilerinin Haftasını Kutladı

Eğer Din Görevlilerinin Haftasını Kutladı

AK Parti Ereği İlçe Başkanı Ömer Eğer, Ekim ayının ilk haftasında kutlanılan Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile bir mesaj yayınlayarak, “Camiler kalplerin yıkandığı yerlerdir” dedi.

Eğer, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Caminin kelime anlamı olarak toplayan, bir araya getiren anlamlarını taşıdığını ifade eden Eğer, camilerin toplumun her kesimini büyük-küçük, zengin-fakir, kadın-erkek, rütbeli-rütbesiz demeden aynı safta topladığı için bu adı aldığını belirtti. Yeryüzündeki ilk caminin Mekke’deki Kâbe olduğunu ifade eden Eğer, "Fakat dünyanın tüm cami ve mescitleri de Allah'ın evidir. Camiler, kendi iç âlemimizle baş başa kaldığımız, manevi atmosferini soluduğumuz, Allah'a kulluk görevlerini yerine getirdiğimiz ve Müslümanlarla bir araya geldiğimiz müstesna mekânlardır. Camiler, dua ve ibadetlerin hep birlikte Allah’a arz edildiği, kalplerin yıkandığı, üzüntü ve sevinçlerin paylaşıldığı, Müslümanların kucaklaştığı yerlerdir. Camilerde insanlar aynı secdeye baş koyarak, aynı yaratıcıya ibadet ederek, aynı yerde hiçbir ayrım gözetilmeksizin saf tutarak, kendisinden rengi, ırkı, düşünceleri farklı olan insanlarla 'bir' olma bilincini kazanmaktadırlar" ifadelerini kullandı.

Camilerin İslam'ın insanlığa bahşedilişinden beri çok önemli fonksiyonlar icra ettiklerini vurgulayan Eğer, bazen sığınılan güvenli bir mekan, bazen açların doyurulduğu imarethane ve bazen de geleceği aydınlatan alimlerin yetiştiği medreseler olduğunu bildirdi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.