Ehliyet almak zorlaşıyor

Ehliyet almak zorlaşıyor

Başbakanlık, trafik güvenliğine el koydu.

Başbakan Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, trafik güvenliği stratejisi ve 2020 yılına kadar eylem planı hazırlanırken, İçişleri Bakanı başkanlığında “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu” oluşturuldu. Eylem planına göre alkol, hız, emniyet kemeri, araba cep telefonu denetimleri, trafik cezaları artırılacak. Deniz ambulansı sayısı 4’ten 10’a çıkacak. Trafik polislerinin yanısıra diğer polisler de trafik cezası kesebilecek.

EHLİYET İÇİN AB STANDARTLARI GELİYOR

Ehliyet sınavları zorlaştırılacak ve AB standartı gelecek. Kurul, karayolu trafik güvenliğine ilişkin çalışmaları yönlendirecek. İdari ve yasal düzenlemelere ilişkin çalışmalar yapacak ve strateji belgesi ve eylem planları hazırlatacak. Kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlayacak. Kurul’un başkanlığını İçişleri Bakanı veya gerektiğinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarı yapacak.

Kurulun diğer üyeleri ise şöyle: “Adalet Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Türk Standartları Enstitüsü ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu temsilcileri.”

RADARLI DENETİM ARTACAK

Emniyet halen radarla gündüz 5, gece 3 olmak üzere 8 saat denetim yapıyor. 2015’te radarla hız denetimi yüzde 15, 2020’de ise 2015’e göre yüzde 15 artırılacak. Jandarma ise radarla günlük 4 saat hız denetimi yapıyor. 2015’te gündüz 4 gece bir saat 2020’de gündüz 4, gece 2 saat olacak şekilde artırılacak. Halen, 11 milyon sürücünün yüzde 5’ine 550 bin kişiye alkol denetimi yapılıyor. Alkol denetimi 2015’te yüzde 20, 2020’de ise 2015’e göre yüzde 25 oranında artırılacak ve alkollü araç kullanımı en aza indirilecek. Trafik Kanunu’nda kış lastiği kullanma zorunluluğu yok. Bu zorunluluk getirilecek. Denetimlerle emniyet kemeri takma oranı da 2015’te şehir içi yüzde 70, şehir dışı yüzde 90’a çıkarılacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.