Erdoğan Gazze’de “kahraman” gibi karşılanır mı?

Erdoğan Gazze’de “kahraman” gibi karşılanır mı?

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, “Filistin’i destekleyen, ABD ve İsrail ile ilişkilerini gözden çıkarmayı göze almış Erdoğan, ağabey gibi karşılanacaktır” dedi

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Başbakan Erdoğan’ın muhtemel Filistin ziyareti öncesi Milliyet’e konuştu. Maruf, Hamas’ın İsrail’i ‘tanıyacağı’ iddialarına, “Şu an için olumlu yaklaşacakları bir durum söz konusu değil. Hamas’ın adım atmamasındaki sebep, barış sürecinde ilerleme kaydedilmemiş olmasıdır” dedi. Maruf, Milliyet’in sorularına şu yanıtları verdi:

Başbakan Erdoğan, İsrail özür dilemeden hemen önce, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Nasıl bir konuşma geçti aralarında?

Erdoğan, kendisine özür telefonu açacağını bildiği İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmeden önce Sayın Abbas’ı bilgilendirme maksadıyla aradı. Abbas, Erdoğan’ı tebrik etti ve Türkiye’nin taleplerinin karşılanmasından memnuniyet duyduğunu belirterek özrün kabul edilmesi konusunda desteğini sundu.

Özrün, Suriye meselesi ya da ABD baskısı neticesinde geldiği eleştirileri için ne diyorsunuz?

- Ben bunun Suriye ile alakası olduğunu düşünmüyorum. ABD yönetimi, iki ülke arasında bağlantı sağlamaya çalışmış olabilir ama bence İsrail ve Türkiye artık bir uzlaşmaya varmak istedi. Türkiye bölgede daha etkin bir güç olmak istiyorsa, İsrail ile ilişkilerini düzeltmek durumunda. Peki özür neden şimdi? Bence İsrail’deki hükümet değişikliğinden kaynaklanıyor. Netanyahu, pragmatik bir insan. Ben İsrail’de yeni hükümet kurulduğunda, özrün geleceğinden emindim.

Erdoğan Gazze’de “kahraman” gibi karşılanır mı?

Erdoğan, Filistin’i ve Filistinlileri destekleyen, ABD ve İsrail ile ilişkilerini Filistin nedeniyle gözden çıkarmayı göze almış bir lider. Kim ki böyle davranır, Filistin’de bir “ağabey” gibi karşılanır. Erdoğan’ın da öyle karşılanacağını düşünüyorum.

ABD Başkanı Obama’nın Ortadoğu ziyareti öncesi, Hamas’ın ABD’nin terör listesinden çıkmak için İsrail’i tanıyacağı yönünde iddialar ortaya atıldı.

Hamas’ın İsrail’i tanımak gibi bir acelesi olduğunu düşünmüyorum. Hamas’ın terörist listesinden çıkabilmesi için İsrail’i ve uluslararası anlaşmaları tanıması gerekir. Mevcut koşullar çerçevesinde henüz buna hazır oldukları kanaatinde değilim.

Netanyahu, özür kapsamında Gazze ablukasını yumuşatma sözü verdi. Gazze’de son durum nedir?

Gazze halen işgal altında. Birkaç gün önce Gazze’de balıkçıların avlanma sınırı 6 milden 3 mile çekildi. Yani abluka daha bile fazla. Ablukanın yumuşatılması, kaldırılması anlamına gelmeyecektir. Ablukanın kaldırılması da, İsrail’in Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıması demek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.