Erdoğan ve Obama'nın Suriye kararı

Erdoğan ve Obama'nın Suriye kararı

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile Suriye'yi konuştu

Başbakan Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama ile 36 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmesini, ''Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidarı terk etmesini içerecek ve Suriye halkının meşru taleplerine yanıt verecek bir siyasi dönüşümü hızlandırmaya dönük çabaları koordine etmek amacıyla'' yaptığı kaydedildi. 

ESAD SONRASI SİYASİ DÖNÜŞÜM

İki liderin Suriye rejiminin, en son Halep'te görülen, kendi halkına karşı acımasız saldırlarına ve rejimin zulmünün sonucu olarak ülkede insani koşulların bozulmasına yönelik artan kaygılarını dile getirdiği belirtilen açıklamada, ''Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidarı terk etmesini içerecek ve Suriye halkının meşru taleplerine yanıt verecek bir siyasi dönüşümü hızlandırmaya dönük çabaları koordine etmek amacıyla bugün bir telefon görüşmesi yaptı'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın, sadece Suriye içindeki değil, Türkiye ve daha geniş bölgedeki, yerlerinden edilen artan sayıdaki Suriyelilere yardım çabalarının koordinasyonu konusundaki taahhütlerini ilettiği bildirildi.

ABD VE TÜRK EKİPLERİ YAKIN TEMAS HALİNDE KALACAK

Obama'nın, evlerinden göç edip Türkiye'de güvenlik arayan birçok Suriyeliye ev sahipliği yapan Türk halkının cömertliğini takdir ettiği de ifade edilen açıklamada, ayrıca, iki liderin, Türkiye ve ABD'nin Suriye'de demokratik dönüşümü teşvik etmek için birlikte çalışması yönünde, ABD ve Türk ekiplerin yakın temas halinde kalmaya devam etmesi kararı aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın da Colorado'daki saldırı nedeniyle kişisel taziyelerini ilettiği de belirtildi.

erdogan-obama-aralk-kk-resim-09.jpg

Görüşmede, Beşşar Esad'ın yönetimden ayrılması ve Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması da dahil Suriye'deki siyasi geçiş sürecini hızlandırmaya yönelik çabaların koordinasyonunun ele alındığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''İki lider, son olarak Halep'te de görüldüğü üzere, Suriye rejiminin kendi halkını hedef alan saldırılarından ve rejimin vahşeti yüzünden Suriye'de insani koşulların kötüleşmesinden giderek daha fazla endişe duyduklarını ifade etmişlerdir.

Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, ülkelerinde yerlerinden edilen, Türkiye'ye ve komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan Suriyelilere yardıma yönelik çabaları koordine etme konusunda da mutabık kalmışlardır.

İki lider, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde olmalarını kararlaştırmışlardır.

Başbakan Erdoğan, görüşme sırasında, Colorado'da yaşanan trajedide hayatlarını kaybedenler için taziye dileklerini de iletmiştir.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.