Erdoğan'dan Suriye açıklaması

Erdoğan'dan Suriye açıklaması

Başbakan Erdoğan, Suriye meselesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Londra Olimpiyatları'nın açılışına katılmak üzere İngiltere'ye gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan, Suriye 'de yaşanan iç çatışma ortamı ve PKK'nın PYD ile işbirliği içinde olduğu iddialarına ilişkin "Bizim Kuzey Suriye'de bir terör örgütünün kamplaşmasına ve bunun ülkemiz için bir tehdit unsuru olmasına müsaade etmemiz söz konusu olamaz" dedi.

PKK-PYD'nin dayanışma içinde yanlarına farklı oluşumları almak suretiyle bir adım atmalarına Türkiye'nin müsamaha ile bakması ve seyretmesinin mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, "Konu ile ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek şu anda silahlı kuvvetlerimiz gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor ve en geç Çarşamba günü Dışişleri Bakanıma verdiğim talimatla, Kuzey Irak'a gidip oradaki yerel yönetimin idarecileri ile bu konuları paylaşıp, bu konudaki kararlılığımız, hassasiyetimiz kendilerine de iletilecektir. Ondan sonra da böyle bir sorumluluğun bizden çıktığını bilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Zira şu anda bir Suriye Ulusal Konseyi var, adeta bunun karşısında ki buranın başında da bir Kürt kardeşimiz var. Bir Suriye Ulusal Kürt Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Biz Suriye ile bir defa ne toprak bütünlüğünün parçalanmasını ne de orada yarın bir mezhepsel çatışma sürecinin başlamasını, ne de etnik bir çatışma sürecinin başlamasını istemiyoruz. Kaldı ki Kuzey Suriye sadece oradaki Kürt kardeşlerimizden oluşan değil, Türkü de var, Arabı da var. Bunlardan oluşan bir bölgedir. Ama kimse bizi tahrike yönelmesin. Tahrik oyununa da gelmeyiz, ama atılması gereken bir adım olursa terör örgütüne karşı bu adımı kesinlikle atarız. Bunu burada açık ve net söylemek durumundayım."

Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nın Kuzey Irak'a gönderme sebebini ise "'Bakın bu noktada size karşı güven duygularımız zedelenmesin. Güvenimiz var ama burada yanlış adımların atılmasına sizler de vesile olmayın. Tam aksine bir dayanışma içinde buradaki yanlışı düzeltelim. Bu yanlışı düzeltmede adımı beraber atalım. Ama aksi takdirde burada kendilerine göre Kuzey Irak'taki PKK-PYD dayanışmasının oraya koymuş olduğu hayali haritalara göre eyvallah etmeyiz" sözleri ile açıkladı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.