Ereğli’de 1 Mayıs

Ereğli’de 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Ereğli’de de büyük bir katılım ile kutlandı..

Yunus Emre Meydanında başlayan kutlama programı, büyük bir katılım ile Atatürk Anıtında devam etti. Bayram kutlamasına Şeker-İş Ereğli Sendikası,  Eğitim-Sen Ereğli Baş Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 78’liler Derneği ve Alevi kültür Derneği’nin katılımı ile gerçekleşti.

Yunus Emre Meydanında yürüyüşe başlayan kortej, Atatürk anıtına kadar İktidar Partisi aleyhinde sloganlar attı. Atatürk Anıtında gerçekleştirilen mitingde günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapan Şeker-İş Ereğli Sendikası Başkanı Yüksel İlaslan Türkiye ve Türk insanının en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşadığını ifade ederek, “Küreselleşme ile tüm dünyaya egemen olan, güçlünün zayıfı ezmesine izin veren, zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul hale getiren liberalizm söylemleriyle şımaran uluslar arası güç odakları, ülkemiz üzerindeki en acımasız oyunlarını sergilemektedir” dedi.

ABD, AB, IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü gibi güç odaklarının dayatmasıyla özelleştirme adı altında alın terleriyle kurulmuş sanayi kuruluşlarının büyük çoğunluğunun yabancılaştırıldığını ifade eden İlaslan, bugün tüm dünyada yaşanan savaşların, çatışmaların yanında çok büyük bir krizin yaşandığını kaydetti. Krizin gelişmekte olan tüm ülkeler gibi Türkiye’yi de kalbinden vurduğunu söyleyen İlaslan, krize karşı diğer ülkelerin tam kapsamlı önlemler aldığını, Türkiye’nin ise önlem almakta geç kaldığını ve bunun bedelinin ise sabit ve dar gelirli insanlara kesildiğini dile getirdi.

İMF’nin Türk Milletinin bugününü, yarınını ve tüm geleceğini ipotek altına aldığını ifade eden İlaslan, Türkiye’de her vatandaşın 7 Bin ile 13 Bin Dolar borç yüküyle yaşadığını kaydederek, tüm sıkıntılara karşı tek bir bilek halinde hareket edip, üstesinden gelmek için uğraş vereceklerini söyledi.

Eğitim-Sen Ereğli Başkanı Mustafa Oprukçu ise, 1 Mayıs’ın namus günü olduğunu kaydetti. 1 Mayıs 1970’de katledilen işçilerin katillerinin bulunması için devletin görevlerini yerine getirmediğini ifade eden Oprukçu, Türkiye’de ki işsizlik sayısının 30 milyonu bulduğunu ve bunlardan 1 Milyonunun diplomalı gençler olduğunu söyledi.

Türkiye’de ki işsizlik sayısının çığ gibi büyümesine karşı hükümetin çılgın bir projesi olmadığını söyleyen Oprukçu, emeklilerin ve çiftçilerin durumunun içler acısı olduğunu kaydetti. Öğrencilerin kalitesiz ve güvensiz eğitim aldıklarını öne sürdü.

Program daha sonra işçilerin ve diğer katılımcıların çeşitli eğlenceleri ile devam etti..

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.