Ereğli’de 6 işletmeye 41 bin lira ceza!

Ereğli’de 6 işletmeye 41 bin lira ceza!

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Gıda Kontrol Birimince, Gıda ile ilgili işyerlerinin denetimlerinin ve gerekli analizlerin yapılması için numune alımları devam ediyor. Yapılan denetimlerde ilgili kanuna aykırı hareket eden 6 işletmeye 41 b

Gıda Kontrol Birimince yapılan denetimlerde mısır ve bileşiminde mısır bulunan ürünlerde GDO aramasından, ekmek ve ekmek çeşitlerinde renklendirici miktarı tespitine kadar toplam 12 farklı gıda ürününden numune alındığı kaydedildi.

Gıda üreten, satan işyerlerinden numune alınarak, çeşitli yetkili laboratuarlarda analizler yaptırdıklarını belirten İlçemiz Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, analiz sonuçlarının genelinin olumlu olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi ve “Ocak ve Şubat aylarında toplamda gıda üreten satan işyerlerinde 212 adet denetimin yapıldı. Denetimler esnasında, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 2012 Yılı Gıda Kontrol Planı kapsamında, Alo Gıda 174 şikâyet hattına gelen şikâyetlere istinaden ve denetimler esnasında gerek görüldüğü hallerde muhtelif ürünlerden 19 adet numune aldık” dedi. Bu numunelerin, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Konya, Ankara, Afyon ve Antalya Gıda Kontrol Laboratuarlarında yaptırılan analizleri sonucu 18 tanesinin Türk Gıda kodeksine uygun bulunduğu, 1 tanesinin ilk analiz sonucunun Türk Gıda kodeksine uygun bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, denetimler esnasında 5996 sayılı kanuna aykırı hareket eden 6 adet işletmemize de 41.270 TL idari para cezası uygulandığı ifade edildi.

İlçe halkının güvenli gıdaya ulaşması noktasında üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmede asla taviz vermeyeceklerini açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden konunun uzmanlarının da katılımıyla Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda İlçe genelinde gıda ürünleri ile iştigal eden esnaflara yönelik olarak Temel Hijyen Eğitimi verildiğini ve yapılan sınav sonucunda sertifika almalarının sağlandığını da hatırlattı.

En etkili denetçinin tüketiciler olduğunu belirterek, ilçe halkının satın aldıkları gıda ürünlerinde Bakanlık tarafından verilmiş olan gıda sicilini aramaları ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajının sağlam ve muhafaza koşullarının uygunluğuna dikkat etmeleri gerektiği hususunda uyarılarda bulunan Özgüven, ayrıca vatandaşların gıda ile ilgili her türlü şikâyetlerini Alo Gıda 174 şikâyet hattına bildirebileceklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.