Ereğlili Esnaflar Olağan Kurulda Toplandı

Ereğlili Esnaflar Olağan Kurulda Toplandı

Ereğli Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 49’ncu Olağan Genel Kurul Toplantısı Ereğlili esnafların yoğun katılımı ile Ereğli Gwangjin Restoranda yapıldı.

Konya Esnaf Odası Başkanı Bekir Duvarcı, Bölge Birlik Başkanı Mehmet Beybağan, Konya Es. Kef. Koop. Başkanı İbrahim Turgut, Konya Kunduracılar ve Esnaf Odası Başkanı Hasan Uzman ile Ereğli Halkbank Müdürü Yakup Sağdıç, Oda Başkanları ve kooperatif ortaklarının katılımıyla gerçekleşen Olağan Genel Kurul’da konuşan Kooperatif Başkanı Mustafa Oymak, 1963 yılında kurulan kooperatifin kesik kesik hizmet verdiğini ancak son 10 yılda süreklilik kaydettiğini söyledi.

Oymak, 2012 yılında 386 üyeye kredi verdiklerini ve verilen kredi miktarının ise 11 milyon 367 bin TL olduğunu ifade ederek, “15 bin TL’den 60 bin TL’ye çıkan para dağıtımına kefil oluyoruz. 208 bin TL’ye takip var. Bu takibi düşüremedik. Borçlu üyelerimiz gelin bu borcu ana para olarak kapatalım. Biz sizlerle Halk Bankası arasında arabuluculuk görevi üstleniyoruz. Yani sizlerin çekeceği krediye kefil oluyoruz. Krediyi biz vermiyoruz. Sizlerin hazırladığı belgeleri Halk Bankası inceleyerek uygun görürse kredi veriyor. Bildiğiniz gibi Sosyal Yardım Fonu kurmuştuk. Bu fondan 237 öğrenciye burs verdik. Doğal afetlere maruz kalan (yangın, hırsızlık vs.) üyelerimize bu fondan destek olduk. Yaklaşık 15 bin 875 TL dönüşümlü ve dönüşümsüz kredi verdik. Birde 100 TL’si kayıtlı olmayan üyelerimizin ortaklıkları otomatik olarak düşecek” dedi.

Yönetim Kurulu yıllık çalışma raporu ve Denetim Kurulu Raporunun okunması, Bilanço ve gelir-gider tablolarının okunması, Sosyal Yardım Fon hesabı bilanço ve gelir-gider tablolarının okunması, Okunan raporların ve hesapların müzakere edilerek ayrı ayrı oylanarak karar alınması, Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibrası, 2013 Yılı Tahmini Bütçesi’nin görüşülerek karara bağlanmasının ardından kooperatif bünyesinde oluşturulan Sosyal Yardım Fonunun kapatılmasına ilişkin husus görüşüldü.

Bu konuda söz alan Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdullah Yıldırım, “Bu fonun Genel Merkezin kararıyla kapanacağı söyleniyor. Genel Merkez Genel Kurulun üzerinde değil. Bu fondan Ereğli’de 237 öğrenci burs alıyor. Çeşitli afetler nedeniyle esnaflara destek veriliyor. Kooperatif Genel Merkezin kararıyla çalışacaksa bizlerin burada ne işi var. Bakınız Kooperatife kredi talebi düşüyor. Sebebi ise diğer bankaların düşük faizle kredi vermesidir. Sizlerin bir cazibesi olması lazım. Bu fona Konya’nın yada Türkiye’deki diğer yerlerin ihtiyacı olmayabilir ama Ereğli’nin ihtiyacı var. Bu fon elimizden alınmasın” diye konuştu.

Yapılan oylamada ise fonun kapatılmaması için karar alındı.

Yönetim Kurulu Üyeleri ile Denetim Kurulu Üyelerinin aylık ücret ve yolluklarının belirlenmesi, Kooperatifin Denetim Kurulu Üyelerinin seçilmesi, Kooperatifimize ait; taşınmaz satılması için yetki verilmesinin ardından dilek ve temennilerle olağan genel kurul sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.