Ersöz'den Önemli Açıklamalar

Ersöz'den Önemli Açıklamalar

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmeye başlaması ve kış aylarının yaklaşması nedeniyle doğalgaz kullanıcılarının tedbir alması konusunda uyardı.

Basit ama önemli tedbirlerle birçok kazanın önüne geçilebileceğini belirten Ersöz, işe baca temizliği ve şofben bakımlarının yapılmasıyla başlanmasını istedi. Kombi bakımının yalnızca doğalgaz tasarrufu değil can güvenliği ve sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çeken Ersöz, "Öncelikle kombi bakımı sadece doğalgaz tasarrufu yapılması için değil, kullanıcıların can güvenliği ve sağlığı açısından önemlidir. Kombilerde olası arıza ve kaçaklar kullanıcı tarafından görülmeyebilir. Vatandaşlarımızın kullandığı kombilerinde problem olup, olmadığını ancak, yetkili servislerin yapacağı bakım ve kontroller sonrasında kesinlik kazanır. Kombilerin en ufak bir arızası dahi can ve mal kaybına neden olabilir. Bu nedenlerle başta kombiler olmak üzere tüm doğalgazlı cihazların periyodik bakımlarının zamanında yapılmasına büyük özen gösterilmelidir."

Ersöz, doğalgazın konutlarda sağlıklı ve güvenli kullanımı konusunda vatandaşların bilgilendirilmesinin zorunlu ihtiyaçların başında geldiğine vurgu yaptı. Kaya, doğalgazın konutlarda kullanılmasında yakıt tasarrufunun sağlanması, çevrenin korunması, kazaların önlenmesi, vatandaşların can ve mal güvenliği için; doğalgaz proje ve tesisatları, doğalgaz cihazlarının devreye alınması, yıllık bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Merkezi sistem bulunmayan binalarda, bacasız sistemle çalışan hermetik kombi ve şofbenlerin tercih edilmesi, her yıl düzenli olarak bakımları yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Ersöz, uyarılarını şöyle sıraladı: "Konutta veya binada doğalgaz tesisatı ve cihazlarla ilgili herhangi bir tadilat yaptırıldığı takdirdemutlaka yetkili doğalgaz kurumuna bilgi verilmeli ve onay almadan hiçbir tadilat yapılmamalıdır. Bacalı cihazlar için taze hava teminini sağlayan camdaki menfez (ventilasyon), soğuk vb. gerekçesiyle kesinlikle kapatılmamalı, yoksa hemen taktırılmalı. Balkon, cam, PVC gibi malzemelerle kapatıldığı takdirde; menfez, atmosfere doğrudan açık olacak şekilde balkon camına yeniden monte ettirilmeli. Bacaların içindeki sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı, standartlara uygun astar çelik baca yaptırılmalı. Ters rüzgâra karşı bacalara şapka taktırılmalı. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı. Bacalar yılda en az bir kez, özellikle kış öncesi Ekim-Kasım aylarında mutlaka temizlettirilmeli. Cihazlara baca sensörü taktırılmalı, çalışır durumda olduğu kontrol ettirilmeli, kesinlikle sökülmemelidir. Sensörler, bacaların tıkalı olması halinde cihazın gazını keser. Baca fleksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru), ısınmadan ve soğumadan dolayı deformasyona uğradığından, 2 yılda bir yenilenmeli. Bacalı cihazlar, 8 metreküpten küçük hacimli yerlere, hacimleri ne olursa olsun balkon, yatak odası, banyo, tuvalet gibi mahallere tesis ettirilmemeli. Tüm bunların yanı sıra gerek herhangi bir ortamda çürük sarımsak kokusu hissedildiğinde; paniğe kapılmadan ortam dışına çıkılmalı ve ortam dışında çıkıldığında ilk iş olarak hemen Alo 187 Servisi aranmalıdır. Ekipler gelene kadar doğalgaz vanalarını kapatmalı, pencereler açılmalıdır.

Herhangi bir yangına yol açmamak için elektrikli hiçbir şeye dokunmayın, ortamda cep telefonu kullanmayın, sigara içmeyin, asansörü çalıştırmayın ve kullanmayın."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.