Esnaf kredi destekleri devam ediyor

Esnaf kredi destekleri devam ediyor

Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Oymak, Halk Bankası tarafından verilen kredileri Kooperatifin vermediğini, kendilerinin üyelerine kefil olduğunu söyledi.

Kooperatif Başkanı Mustafa Oymak, Halk Bankası Ereğli Şube Müdürü Yakup Sağdıç ile birlikte düzenliği basın toplantısında; “Son günlerde Kooperatifimizin üyelerine kredi vermediği yönünde çeşitli spekülasyonlar var. Biz üyelerimize kredi vermiyoruz. Krediyi anlaşmalı olduğumuz Halk Bankası veriyor. Biz sadece üyelerimiz adına bankaya kefil oluyoruz. Halk Bankası kredi kullanacak olanlar hakkında gerekli soruşturmayı yapıyor ve uygun gördüklerine krediyi veriyor” dedi.

Oymak, Halk Bankası aracılığı ile esnaf ve sanatkârlara iki türlü kredi verildiğini de kaydederek, “50 bin TL’ye kadar işletme kredisi, 250 bin TL’ye kadar da yatırım kredisi veriliyor. Özellikle yatırım kredisinde (araç-gereç, işyeri edindirme, makine-teçhizat vb.) 5 yıl vadeli ödeme şekliyle üyelerimize krediler veriliyor. 2001 Kasım ayında bu krediler dondurulmuştu ancak 15 Temmuz 2012 tarihinden itibaren krediler yeniden verilmeye başlandı” şeklinde konuştu.

Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Oymak, esnafı da kredi kullanımı noktasında uyararak ekonomik göstergelerde sıkıntı olduğunu ve esnafın bu dönemde krediden uzak durması gerektiğini kaydetti. İhtiyacı olup ta kredi çekecek esnafın ise ihtiyaç dışı krediden kesinlikle uzak durması gerektiğini kaydetti.

Halk Bankası Müdürü Yakup Sağdıç ise yaptığı konuşmasında, “Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Üyelerine verdiğimiz krediler tamamen bizim istihbarat soruşturmamız sonucu verdiğimiz kredilerdir. Hazinenin belli bir dönem krediler noktasında geri adım atması sonucu bu krediler durdurulmuştu ancak yeniden krediler verilmeye başlandı. Yatırım kredisi kapsamında bize yapılan müracaat sonrası 14 kişiye araç kredisi için destek verilmişti. Yine bu krediler için kullanım hakkı başladı. Şartları uygun olan üyelere kredi desteğimiz devam edecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.