ETB’ de alımlar 5 temmuz’da başlıyor

ETB’ de alımlar 5 temmuz’da başlıyor

Ereğli Ticaret Borsası Başkanı Amil Acar, hasat döneminin başladığı bugünlerde Borsa da alımlara 5 Temmuz itibariyle başlayacaklarını açıkladı.

Borsa Başkanı Amil Acar, “TMO alım fiyatlarını açıkladı. Ama sadece buğdayda diğer ürünlerde arpa, yulaf gibi ürünlerde açıklama yapmadı. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda alım fiyatları hububatın taban fiyatı idi, şimdi ise müdahale taban fiyatı olarak adlandırılıyor. Devlet tüccarlık yapmıyor, piyasayı kontrol altında tutuyor” dedi.

Hububat hasadının başladığı bugünlerde henüz üretici ile yüz yüze gelmediklerini ifade eden Acar, “Hasad yeni başlıyor. Tek tük alımlar gerçekleşiyor. Ama şu bir gerçek ki Ereğli’de hububat ekim sahası azalıyor. Artık çiftçi mısır, kanola gibi ürünlere yöneliyor. Yeni açıklanan fiyatlar ise bazı üreticilerimiz tarafından olumlu bazıları için olumsuz karşılanıyor. Dünyada artık düşünce tamamen değişiyor. Bu değişime bizim üreticilerimizde ayak uydurmak zorundadır. Artık ‘daha kaliteli ve yüksek verim nasıl alırım’ düşüncesinin ağır basacağı bir süreci yaşamak zorundayız. Sadece fiyat artışını düşünerek, eleştiri yapılma dönemi kapanmıştır. Üretici klişeleşmiş düşünceyi kafasından atmak zorundadır” diye konuştu. Borsa’da hububat alımlarına 5 Temmuz itibariyle başlanacağını açıklayan Amil Acar, 9 Temmuz tarihinde de TMO’nun alımlara müdahil olacağını kaydetti. Alımların daha sağlıklı ve kaliteli bir ortamda yapılması için hem bina içerisinde hem de dışarısında tadilat çalışması yapıldığını kaydeden Acar, üreticilerin ve tüccarın alım satım yapılmasında daha rahat bir ortamda hareket edeceklerini vurguladı. Borsa bünyesine kazandırdıkları yeni bir cihazla ürünün özelliklerini ve kalitesini öğrendiklerini belirten Amil Acar, “Bu cihaz sayesinde ürünün, protein, sedimantasyon, hekteritasyon, rutubet gibi özellikleri 1 dakika gibi sürede ortaya çıkıyor. Üretici sattığı ürünün tüccarda aldığı ürünün özelliklerini hemen öğreniyorlar. Bu cihazın Borsamıza maliyeti ise 90 bin TL oldu” şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.