Etyemez: 3 Milyar Dolar Ticaret Hacmine Ulaşmalıyız

Etyemez: 3 Milyar Dolar Ticaret Hacmine Ulaşmalıyız

TBMM Türkiye-Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halil Etyemez, Gürcistan Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Arçil Khabadze ile görüştü.

TBMM Türkiye-Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halil Etyemez, Gürcistan Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Arçil Khabadze ile görüştü. Ülkeler arasında ilişkilerin ele alındığı görüşmede konuşan Halil Etyemez, “Enerjiden ulaştırmaya, ticaretten kültüre ilişkilerimiz, birçok alanda bölgemizin kalkınmasına ve stratejik öneminin artmasına vesile olmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki 3 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmalarımıza ivme kazandırmalıyız.” dedi.

1-gurcistan-meclisi-dostluk-grubu-gorusme.jpg

Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye-Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, beraberindeki heyetle birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’a gitti. Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75’inci yıl dönümü anma programına katılan Dostluk Grubu Başkanı Halil Etyemez, Gürcistan Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Arçil Khabadze ile görüşme yaptı. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

2-gurcistan-meclisi-dostluk-grubu-gorusme.jpg

Görüşmede değerlendirmelerde bulunan Dostluk Grubu Başkanı Halil Etyemez, enerjiden ulaştırmaya, ticaretten kültüre iki ülke arasındaki ilişkilerin birçok alanda bölgenin kalkınmasına ve stratejik öneminin artmasına vesile olduğunu söyledi. Halil Etyemez, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın Türkiye ve Gürcistan’ı enerji bağlamında merkez konuma taşıyacak projeler olduğunu vurguladı.

3-gurcistan-meclisi-dostluk-grubu-gorusme-mesnevi-hediye.jpg

3 Milyar Dolar Ticaret Hacmine Ulaşmalıyız

İki ülke arasındaki ticarete değinen Etyemez, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gürcistan Başbakanı Sayın Giorgi Gakharia ile ortak basın toplantısında ifade ettiği 3 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmalarımıza ivme kazandırmalıyız. Bu çerçevede, 18-19 Kasım 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy ile Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Sayın Natia Turnava’nın eşbaşkanlığında gerçekleştirilecek 5. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı önemli bir adım olacaktır.” dedi.

4-gurcistan-meclisi-dostluk-grubu-gorusme.jpg

TÜM KOMŞULARIMIZIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUZ

Gürcistan’ın NATO üyelik hedefi ve Avrupa-Atlantik kurumlarına entegrasyonunun ülke olarak destekledikleri süreçler olduğuna değinen Etyemez, “Bizim için bütün komşularımızın toprak bütünlüğü son derece önemlidir. Ülkemiz, Gürcistan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaktadır. Abhazya ve Güney Osetya’nın tek taraflı ilan edilen bağımsızlığını tanımıyoruz. Sadece ikili ilişkilerimizde değil, uluslararası alanda da katıldığımız toplantılarda Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne destek verdiğimizi bir defa daha belirtmek isterim.” diye konuştu.

5-gurcistan-meclisi-dostluk-grubu-gorusme.jpg

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ’nün, yeni nesil bir terör örgütü olduğunu kaydeden Etyemez, FETÖ ile tüm ülkelerin etkin mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi. Etyemez, “Ülkelerimiz için büyük tehdit teşkil eden FETÖ ile mücadelede Gürcistan makamları ile işbirliğinin arttırılması, ilişkilerimize de olumlu etkilerde bulunacaktır. FETÖ’nün faaliyetlerine engel olunması ve ülkemizin mücadelesine destek verilmesi sadece ülkemizin güvenliği için değil önümüzdeki dönemde Gürcistan’da bu terör örgütünün yaratacağı tehlikeleri de önlemek açısından önemlidir.” şeklinde konuştu.

6-gurcistan-meclisi-dostluk-grubu-gorusme.jpg

Ahıska Türklerinin geçmişte yaşadığı acıları anmak üzere Gürcistan’da yapılan etkinliklere Gürcü makamlarının katkıları için teşekkür eden Etyemez, Tiflis ve Ahıska’da düzenlenen Ahıska Türklerinin Sürgününün 75. Yıldönümü etkinliklerinin Gürcistan’ı geleceğe taşıyan güçlü adımlar olarak hatırlanacağını belirtti. Etyemez, görüşmenin sonunda mevkidaşına Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sini hediye etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.