Etyemez Sosyal Güvenlik Paneli’nde

Etyemez Sosyal Güvenlik Paneli’nde

ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Engelliler ve Sosyal Güvenlik Paneli’ne Katıldı.

ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunda düzenlenen Engelliler ve Sosyal Güvenlik Paneli’ne katıldı. Toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte konuşan Halil Etyemez ”Engelli vatandaşlarımıza yönelik planlanan ve yürütülen politikaların sosyal devletimizin temel fonksiyonlarından biri olduğu şüphesizdir. Bu paneli de bu anlamda önemli buluyor ve panelin düzenlenmesinde katkısı olanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Ülkemizde nüfusun yüzde 12’si engelli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu da yaklaşık 8.4 milyon vatandaşımız demektir. Bu sayının 1.8 milyonu ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelliler, 6.6 milyonu ise süreğen hastalığı olanlardır. Engellilik yüzde 75 oranında sonradan oluyor, yüzde 25 ise doğuştan… Bu demek oluyor ki aslında her insan bir engelli adayı.

Diğer bir deyişle, engellilik olağandışı bir durum değil, tam tersine hayatın bir parçası. Bizim temel yaklaşımımız bu durumu “normalleştirmek” ve hayatın gerçek anlamda bir parçası haline getirmek olmalıdır. Özellikle çalışma hayatına katılım çok önemlidir. Ancak ne yazık ki mevcut rakamlar bu konuda pek de istenilen seviyede olamadığımızı gösteriyor.
Engellilerimizin işgücüne katılım oranı yüzde 22’ler seviyesinde. Bu demek oluyor ki %78 işgücüne katılamıyor. Dezavantajlı gruplar olarak nitelendirilen engelli vatandaşlarımızın diğer vatandaşlarımız gibi üretime ve sosyal hayata katılmalarını sağlamak gerekmektedir.
Bunun için önemli olan zihinlerdeki engelleri aşmaktır.

Bugünkü panelde de, engellilerimizin çalışma hayatında ve sosyal güvenlik sisteminde karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili verimli tartışmalar olacağını düşünüyorum. Panelin sonuçlarından ve panelistlerin önerilerinden Bakanlık olarak faydalanacağımızı özellikle belirtmek isterim.” dedi.
 

Panele ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Türkiye Engelsiz Yaşam ve Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Salih Kılıç, Sendikalardan ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarından çok sayıda yönetici katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.