Etyemez'den 'İntibak' Açıklaması

Etyemez'den 'İntibak' Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, ''2013'ün ilk ayından itibaren intibak çalışmalarının sonuçları tamamlanır. Emekliler bu haklarını alacaklardır. Bu hak yaklaşık; en yüksek 322, en düşük de 20 lira çerçevesinde'' dedi.

Etyemez, bir otelde düzenlenen, Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, hükümet olarak bütün dünyanın gıptayla izlediği kalkınma ve gelişmeye imza attıklarını söyledi. Çalışma ve sosyal güvenlik alanında önemli reformları hayata geçirdiklerini ifade eden Etyemez, gündemlerinde alt işverenlik ve taşeronluk sorununun olduğunu belirtti.

Sosyal diyalog çerçevesinde ilgili taraflarla birlikte gece gündüz demeden çalıştıklarını ve sorunları tek tek çözdüklerini anlatan Etyemez, ''Yaptığımız bütün çalışmalarda taraftarla masaya oturuyoruz. Metnin kaleme alınmasını dahi, başlangıcında bütün tarafları masaya çağırarak oluşturuyoruz.

Bütün paydaşların masada olduğu bir süreç yaşatıyoruz. Daha kalıcı çözümler üretiyoruz'' diye konuştu. Etyemez, 2012'de asgari ücretin uzlaşmayla belirlenmiş olmasının bunun en titiz göstergesi olduğunu, uzlaşmayla asgari ücrette son yılların en iyi rakamının ortaya çıktığını bildirdi.

Emekliye en fazla 322, en az 20 lira

Emeklilerin refah düzeyini daha da yükseltmek için intibak düzenlemesini yaptıklarını vurgulayan Etyemez, şunları kaydetti:

''2013'ün ilk ayından itibaren intibak çalışmalarının sonuçları tamamlanır. Emekliler bu haklarını alacaklardır. Bu hak yaklaşık; en yüksek 322, en düşük de 20 lira çerçevesinde. Herkesin durumuna göre iyileştirme yapılmış olacak. En önemli reformlardan birisi sosyal güvenlik reformu. 2002'den önce sosyal güvenlik sistemimiz adeta tıkanma noktasına gelmişti. Sorunları çözen değil, sorun olan bir yapıdaydı. Reformlarımız sürdürülebilir olma hedefine hızla ilerlemekte.''

Sempozyuma, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, SGK İl Müdürü Cem Dinç ve çok sayıda ilgili katıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.