Fethullah Gülen'den Ramazan mesajı

Fethullah Gülen'den Ramazan mesajı

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar buluşmasının 18.'si Conrad Otel'de gerçekleşti. İftar programına Fethullah Gülen Hocaefendi yazılı mesaj gönderdi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Onursal Başkanı Fethullah Gülen, ''Bizler, inanç ve anlayışımız ne olursa olsun, kendine özgü bir 'insanca yaşama üslubu' geliştirmiş, hayatı ve saadeti paylaşmayı öğrenebilmiş bir medeniyetin varisleri konumundayız'' dedi. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Conrad Otel'de düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde mesajı okunan Gülen, ''dostlar meclisi'' olarak nitelediği iftar yemeğine katılamamaktan duyduğu teessürü dile getirdi.

Gülen, ''Bizler, inanç ve anlayışımız ne olursa olsun, kendine özgü bir 'insanca yaşama üslubu' geliştirmiş/geliştirebilmiş, 'herkesin konumuna saygılı olma ahlakıyla' hayatı ve saadeti paylaşmayı öğrenebilmiş bir medeniyetin varisleri konumundayız. Ne var ki, hadiselerin hızlı akış keyfiyetinin ve bazı modern telakkilerin, doğru anlama ve anlaşılmayı önemli ölçüde zorlaştırdığı gibi, sözünü ettiğim üslup ve ahlakın aşınmasına da yol açtığını esefle müşahede ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Tam bir sürat çağında yaşanıldığına işaret eden Gülen, ''Bugünkü dünyada sadece milletçe huzurumuzun değil, aynı zamanda dünya sulhunun da teminatı, bu güzel üslubu bir kere daha canlandırmak ve o paylaşma ahlakını yeniden ihya etmekten geçmektedir'' değerlendirmesini yaptı.

Mesajında, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın, ''evrensel insani değerlere saygı anlayışının ve güzellikleri paylaşma ahlakının sembollerinden biri'' olacağını umduğunu belirten Gülen, şunları kaydetti:

''Zira bu üslubu ve o ahlakı benimsemiş olan insanlar, başkalarıyla muamelelerinde peygamberane bir kalb taşır; herkesi sever, her şeyi kucaklar; başkalarının kusurlarını görmezlikten geldikleri aynı anda, kendilerini en küçük hataları karşısında bile sorgulayabilirler; çevrelerindekilerin yanlışlarını sadece normal hallerde değil, öfkelendikleri zamanlarda da bağışlar ve en huysuz ruhlarla dahi geçinmesini bilirler. Üzerlerine kinle, nefretle gelenleri bile tebessümlerle ağırlar ve işe gönüllerinden başlayarak, her bucakta iyilik, güzellik fidelerinin boy atıp gelişmesine ortam hazırlarlar.''

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil de geçen ramazan ayından bu yana vakfın faaliyetlerini özetlediği konuşmasında, ''18 yıldan bu yana vakfımızın düzenleyegeldiği bu iftar sofraları, ümit ediyorum ki bu renklerin ve farklılıkların harmonisi olarak devam edecektir'' dedi.

İftar yemeğine, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Türk Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, gazeteciler Ekrem Dumanlı, Fatih Altaylı, Eser Karakaş, sanatçılar Tülay Karaca, Burak Kut, Açelya, iş adamları Süreyya Ciliv, Ethem Sancak, Ayhan Bermek, Ahmet Çalık ve Nihat Özdemir'in de aralarında bulunduğu siyaset, sanat, iş ve spor dünyasından çok sayıda davetli katıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.