Film Festivali başlıyor

Film Festivali başlıyor

Bu yıl Ereğli Belediyesi’nin katkılarıyla ilki düzenlenecek olan Ereğli 1. Uluslararası Kısa Film Festivali’ne, 9 ülkeden 65 kısa film başvurusunun yapıldığı bildirildi.

Ereğli Sanat Merkezi Derneği, Ereğli Dağcılık ve Tenis Kulübü, Anadolu Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği'nin oluşturduğu platformun organize ettiği ve Ereğli Belediyesi’nin önemli bir katkı sağladığı festivalin 13-15 Temmuz 2012 tarihleri arasında Ereğli Atatürk Kültür Parkı’nda organize edeceklerini söyleyen Başkan Hüseyin Oprukçu, Ereğli’nin ulusal ve uluslar arası tanıtımında bu organizasyonun önemli bir yeri olacağına inandığını belirtti.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, Ereğli 1. Uluslar arası Kısa Film Festivali için Türkiye’den 46, İspanya’dan 10, ABD ve Almanya’dan 2, İtalya, İsrail, İran, İsveç, Kolombia’dan ise birer olmak üzere 9 ülkeden 65 kısa film başvurusu yapıldığını öğrendiklerini belirterek, “Başvuru sayının sekseni geçeceğini düşünüyorum. Yarışmaya kurmaca, deneysel, animasyon, belgesel gibi kısa metraj filmler, tür ayırmaksızın katılabilecek. Değerlendirmelerin ise tür ayrımı olmaksızın yapılacağı bilgisi verildi” dediler.

 

Festivale yarışmacı olarak katılacak olan konukların kültürel anlamda da bölgeyi tanımasını arzu ettiklerini dile getiren yetkililer, “Katılımcılar, Halkapınar İvriz Kaya Anıtı, Karapınar Meke Krater Gölü, Karaman’da Divle Obruk Mağarası ve Taşkale doğal tahıl ambarlarını ziyaret edecek. Polonya’dan festivalimize katılacak olan ‘Euroshouts’ ekibinin uluslararası ödül almış filmlerinin gösterimleri yazlık sinema tarzında Atatürk Kültür Parkı’nda yapılacak.”

 

Festival düzenleme komitesi tarafından yapılan açıklamada ise katılımcılar içerisinde birinci gelecek kısa filme 2 bin avro, ikinciye bin 500 avro, üçüncü filme ise bin avro para ödülü verileceği belirtilirken, 11-12 Temmuz tarihleri arasında Euroshorts ekibi tarafından kısa film kursu verileceği söylendi.

 

Yetkililer, 13 Temmuz günü festivalin Demireller Tesisleri çok amaçlı salonunda saat 11.00’da açılışının yapılacağı bilgisini verirken, aynı gün aynı mekânda saat 12.00’dan itibaren belgesel kısa film gösterimi ile festivalin başlayacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.