Genelkurmay'dan en kritik hamle!

Genelkurmay'dan en kritik hamle!

Terörle mücadele bölgesindeki komutanlarda büyük revizyona gidildi.

Orgeneralliğe terfi ettirilen Galip Mendi'nin 2. Ordu Komutanı yapılmasının yanı sıra bölgedeki birçok komutan da nöbet değişimine gidiyor

TUTUKLU 40 general ve amiral için 'emeklilik' formülünü işleten Yüksek Askeri Şura (YAŞ ), Genelkurmay Karargahı ve terörle mücadele bölgesinde de önemli bir revizyonu devreye soktu. Kritik görevlerde bulunan çok sayıda komutanın yerleri değişti. Suriye, Irak, İran hudutları ile terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgeyi yöneten 2. Ordu Komutanlığı'na orgeneralliğe terfi eden Galip Mendi'nin getirilmesinin ardından komutası altındaki çok sayıda isim de nöbet değişimi yapacak.

Dün Resmi Gazete'de yayımlanan YAŞ kararlarına göre öne çıkan kritik değişiklikler şöyle:

KARARGAHTA BÜYÜK DEĞİŞİM

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve kuvvet komutanlarında bir değişiklik olmamasına karşın Genelkurmay Karargahı'nda büyük revizyon yapıldı. Kritik görevlerin neredeyse tamamında nöbet değişimi gerçekleşiyor.

- Genelkurmay Harekat Başkanı Korg. Abdullah Recep'in yerine Korg. Erdal Öztürk görev alacak.

- Genelkurmay Personel Başkanı Korg. Kamil Başoğlu'nun yerine Korg. Metin İyidil atandı.

- Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Sadık Çelikörs'ün yerine ise bu kez tuğgeneral rütbesinde olan Hakkari Şemdinli'deki 34'üncü Hudut Tugay Komutanı Muharrem Metin Özbek getirildi.

PKK'YA KARŞI YENİ KADRO

Orgeneral Galip Mendi'nin 2. Ordu Komutanı yapılmasının yanı sıra bölgedeki birçok komutan da nöbet değiştiriyor. Buna göre;

- Diyarbakır'da konuşlu 7. Kolordu Komutanlığı'nın başına Genelkurmay Harekat Başkanı Korg. Abdullah Recep getirildi. Bu görevi yürüten Korg. Alaeddin Örsal ise Kara Kuvvetleri EDOK'ta görev yapacak.

- Galip Mendi'nin eski görev yeri Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanlığı'na ise GATA Komutanı Korg. Orhan Akbaş atandı.

- 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na atanan Tümg. Burhanettin Aktı, Mendi'nin sağkolu olacak.

- Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tümg. Murat Kırkaya'da Tunceli'deki Jandarma Bölge Komutanlığı'na getirildi.

- Hakkari Yüksekova'daki 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı'nda da nöbet değişimi gerçekleşecek. Son olarak Şemdinli'deki olaylar ve 8 şehidin verildiği terör saldırısıyla gündemde olan bölgeye Eğirdir'deki Dağ ve Komando Okul Komutanı Tümg. İsmail Metin Temel atandı.

- Diyarbakır'daki 15'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na Tuğg. Mehmet Akyürek atanırken, Lice'deki 2'nci Motorize Piyade Tugay Komutanlığı'na da Ankara Kara Harp Okulu'nda görevli Tuğg. İrfan Özsert getirildi.

- Uludere olayında hedef olarak gösterilen Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı'na Korg. Veysi Ağar'ın yerine Genelkurmay 2. Başkan Yardımcısı Korg. Nejat Bilgin getirildi.

KIBRIS'A SAVAŞ

Kıbrıs'taki Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevine Korg. İsmail Serdar Savaş getirildi. Savaş, son olarak İstanbul'daki 3'üncü Kolordu Komutanlığı'nda görev alıyordu.

O KOMUTANA TENZİLİ GÖREV

Balyoz davasından tutuklanan Güney Deniz Saha Kuvvetleri Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu emekli edilmezken yeni bir göreve atandı. Ancak görev 'tenzil-i rütbe' olarak yorumlandı. Erenoğlu, Güney Deniz Saha Komutanlığı görevinden Kuzey Deniz Saha Komutan Yardımcılığı'na atandı.
Uzun süre tutuklu kalan Deniz Kuvvetleri Personel Başkanvekili Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu da İstanbul'daki Deniz Eğitim ve Öğretim Komutan Yardımcılığı'na getirildi.

Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanlığı'a atanan Genelkurmay Başkanlığı Harekat Daire Başkanı Abdullah Recep, geçen yıl Hakkari Çukurca'daki terörist saldırıların ardından Kara Kuvvetleri Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Haluk Cumali Çetinkaya'yla birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e harita üzerinden brifing vermişti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.