Gıda denetiminde taviz yok!

Gıda denetiminde taviz yok!

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen gıda analizleri nisan ayında da gerçekleştirildi.

Sağlıklı gıda tüketilmesi noktasında hassasiyetten ödün vermeyen Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü denetimlerini sürdürüyor. Ereğli halkının sağlıklı gıdaya ulaşmaları noktasında açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürü Özkan Özgüven, gıda üreten, satan işyerlerinden numune alınarak, peynirde natamisin antibiyotiğinden yaş pastada ve çiğ köftede mikrop yüküne, eritme peynirde yağ oranı tespitinden yumurtada ortalama ambalaj ağırlığına kadar analiz yaptırdıklarını söyledi.

 

İlçede gıda sektöründe faaliyet gösteren Gıda Üretimi, Satışı ve Toplu Tüketimi yapılan iş yerlerindeki denetimlerin, 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu” ile verilen yetkiler çerçevesinde düzenli bir şekilde Nisan ayında da gerçekleştirildiği ifade edildi.

 

Gıda üreten, satan işyerlerinden numune alınarak, çeşitli yetkili laboratuarlarda analizler yaptırdıklarını belirten Özkan Özgüven, analiz sonuçlarının genelinin olumlu olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi. Özgüven yaptığı açıklamada, Nisan ayında toplamda gıda üreten satan ve toplu tüketimi yapılan işyerlerinde 76 adet denetimin yapıldığını ve bu denetimler esnasında, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 2013 Yılı Gıda Kontrol Planı kapsamında, Alo Gıda 174 şikâyet hattına gelen şikâyetlere istinaden ve denetimler esnasında gerek görüldüğü hallerde muhtelif ürünlerden 20 adet numune alındığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.