Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Birimi tarafından yapılan denetimler neticesinde ilgili kanuna aykırı hareket eden 12 işletmeye 67 bin Lira idari para cezası kesildiği kaydedildi.

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Gıda Birimi son bir ayda Gıda ile ilgili işyerlerinin denetimlerinin ve gerekli analizlerin yapılması için numune alımlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Denetimler sonucunda soya tespiti için dana kıymadan, kanserojen içeren aflatoksin tespiti için yoğurt, Kakaolu fındık kreması, Sirke, Lokum hammaddesi yer fıstığı içinden ve ayrıca insan sağlığına zararlılık bakımından Krem Peynir, Alkollü İçecek, Sucuk, Domates Salçasından ve zirai ilaç kalıntısı analizi için çeşitli Meyve ve sebze olmak üzere 22 çeşit gıdadan numune alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Gıda üreten, satan işyerlerinden numune alınarak, domatesteki zirai ilaç kalıntısından peynirde bitkisel yağ ve sucukta domuz etine kadar analiz yaptırdıklarını belirterek, analiz sonuçlarının olumlu olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ereğli’de gıda sektöründe faaliyet gösteren Gıda Üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerine yönelik denetimlerin, 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu” ile verilen yetkiler çerçevesinde düzenli bir şekilde Eylül ayında da gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, son bir ay içerisinde toplamda gıda üreten satan işyerlerinde 130 adet denetimin yapıldığını ve bu denetimler esnasında, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 2012 Yılı Gıda Kontrol Planı kapsamında, Alo Gıda 174 şikayet hattına gelen şikayetlere istinaden ve denetimler esnasında gerek görüldüğü hallerde muhtelif ürünlerden 22 adet numune alındığı ifade edildi.

Son bir ay içerisinde İlçede faaliyet gösteren Gıda üreten, satan işyerlerinden çeşitli numune alınarak analiz yaptırdıklarını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven hangi kriterlere göre analiz yapıldığını belirttiği açıklamada, denetimler esnasında 5996 sayılı kanuna aykırı hareket eden 12 adet işletmeye de 67.132 TL idari para cezası uygulandığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.