GÖNÜLAL'DAN AHİLİK HAFTASI MESAJI

GÖNÜLAL'DAN AHİLİK HAFTASI MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal yaptığı yazılı basın açıklamasında, Ahilik haftasını kutladı.

"Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan ve yüzyıllardır bu topraklara değer kazandıran esnaf dayanışma teşkilatıdır. Ahilik, köklü bir gelenek olmakla birlikte etik kurallar içerisinde esnaflığın, usta ve çıraklığın toplumda kazandığı değerler bütünüdür.

İçerisinde bulunduğumuz Ahilik Haftası, Ahilik geleneğinin hatırlatılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemlidir.

Halkımızın sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamında çok önemli bir yere sahip olan Ahilik kültürü, dürüstlüğün, dostluğun, yardımlaşmanın, dayanışmanın, saygı ve sevginin; Bilgi, tecrübe ve sanatla birleşmesidir. Tüm bu bileşenlerle esnaflık müessesi yüzyıllardır kendi etik kurallarını ortaya koymuş ve buna göre çırak, kalfa ve ustalar bu anlayışla yetişerek günümüze kadar gelmiştir.

Ahilik kültürü aynı zamanda işçinin, üretenin, dürüstlüğün, ticaretin, etik kurallar içerisinde ahlaklı bir yapının simgesidir.

Esnaflığın Piri Ahi Evran’nın yüz yıllar önce söylemiş olduğu gibi “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bize geçen bizdendir” sözündeki duygu ve düşüncelerle Ahilik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasını gönülden temenni ediyor, tüm esnafımızın Ahilik kültürüyle yoğrulmuş dürüst ve bereketli kazançlar elde etmesini diliyorum. Ahilik Haftası kutlu olsun." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.