HABER TIKLANMA UĞRUNA DEĞİL ARAŞTIRILARAK YAPILIR?

HABER TIKLANMA UĞRUNA DEĞİL ARAŞTIRILARAK YAPILIR?

Sevgili Belkayalı hemşerilerimiz sosyal medyada yayınlanan o söz konusu görüntü, su şebekesi hattındaki patlak nedeniyle yaşanan bir hareketliliktir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz gün, Niğde Bor'da 5.1 büyüklüğünde doğa olayı deprem  meydana gelmiştir. Depremin yaşandığı yerde ve o noktaya sınır olan bölgemizde şükür ki korkulan bir durum olmadı. Ama görülüyor ki, İlçemiz Ereğli'ye bağlı Belkaya Mahallesinde yer altından geçmekte olan su borusu şebeke hattında meydana gelen patlak dolayısıyla yaşanan kaçakta, basınç dolayısı ile çıkan havanın toprakta göstermiş olduğu hareketlenme söz konusu olmuştur.

Bölge halkı yaşanan deprem dolayısı ile zaten yapılacak, bu gibi haber ve duyumlar ile vatandaşı korku ve paniğe sürüklemenin mantığı nedir? İnsanlar etkilenebilir diye hiç mi düşünmezsiniz,        Neden daha titiz davranarak araştırma ve inceleme yapmadan böyle haberler yapılmaktadır. Bu sonuçta her zaman için olabilecek olan bir patlaktır. Söz konusu haber çok kolay bir şekilde kaynağından doğrulanabilir ilgili birimden veya Belkaya Mahallemizin Muhtarı  Mustafa Yardımcıdan bilgi alınarak  yapılabilirdi. Doğrusu neyse net ve kesin bir şekilde yapılabilecek bir haberdi.

Belkaya Muhtarı Mustafa Yardımcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Belkaya Mahallesinde yer altından geçmekte olan su borusu şebeke hattında meydana gelen patlak dolayısıyla yaşanan kaçakta, basınç dolayısı ile çıkan havanın toprakta göstermiş olduğu bir hareketlik dedi.

Ama yine birileri her zaman olduğu gibi yine sansasyon peşinde oldukları için tıklanma uğruna diğer taraftan doğuracağı sorunları hesap etmeden kendi mantıklarınca haber yapmayı her zaman olduğu gibi kolaycı ve tıklanma yolunu tercih etmişlerdir.

Bu haberin doğrusu yer altındaki su hattında meydana gelen patlaktan kaynaklanan bir durumdur. Neden bu şekilde yapılmaz bu haberde farklı niyet ile yapılır. Çünkü yalan ve kurgulanmış  düzmece haberleri birileri kendine meslek edindiler, doğrumu doğrudur.

Kamuoyuna saygılarımızla

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.