Hacı Adayları Alışveriş Heyecanı Yaşıyor

Hacı Adayları Alışveriş Heyecanı Yaşıyor

Ramazan’da umreye gideceklerin oluşturduğu hac malzemesi satış yerlerinde yaşanan yoğunluk şimdilerde ise hacca gidecek vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Ramazan’da umre alışverişiyle yüzü gülen hac malzemesi satan toptancı esnafının yüzü, yoğunluğun hac döneminde de artarak devam etmesiyle gülmeye devam etti. Toptan hac malzemesi satışı yapan Ersin Çetiner, satışlardan memnun olduklarını söyleyerek ortalama bir hac alışverişinin bin 500 lira ile 3-4 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Çetiner, “Hac alışverişi, hacca gidecek kişinin çevresinin genişliğine göre alışverişte etkili oluyor. Tanıdıklarına, akrabalarına hac hediyesi almak isteyenlerin, hediye alacakları kişi çoksa alışverişteki tutar da artıyor” dedi.

Şuan, eski satışlarının 2 - 3 kat daha fazlasını gerçekleştirdiklerini ifade eden Çetiner, en fazla artışın tespih, seccade, zikirmatik, zemzem ve takke satışlarında yaşandığını kaydetti.

Hediyelik Alışverişler Türkiye’den Yapılıyor

Takke, tespih ve seccade gibi hediyelik eşya alımında bu yıl da Türkiye’yi tercih eden Türk hacıları, Suudi Arabistan’da ki vergi avantajları nedeniyle cazip fiyatlardan satılan bazı teknoloji ürünlerini ise kutsal topraklardan getiriyor. Kutsal topraklardan dönen Türk hacıları, eskiden takke, tespih ve seccade gibi hediyelik eşya getirdikleri Mekke ve Medine’den artık, teknoloji ürünleri getiriyor. Kutsal topraklara özellikle hava yoluyla giden hacılar böylece, bavullarındaki fazla yüklerden de kurtuluyor. Başta tekstil malzemeleri olmak üzere takke, tespih, seccade gibi ürünlerin kutsal topraklara da Türkiye’den gönderilmesi, bu durumun en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çetiner, “ Her hacının ortalama bin liralık hediyelik eşya satın aldığını düşünürsek, hac sezonunda Türkiye’den yapılan toplam hediyelik eşya harcaması ortalama 90 -100 milyon lirayı buluyor” dedi. Ürünlerin yolda gelirken valizde hasar görme ihtimali olduğunu da dile getiren Çetiner, hediyelerin Türkiye’den alınmasının çok doğru bir tercih olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.