Hijyene uymayan ekmek satış yerlerine 2 bin 375 TL ceza

Hijyene uymayan ekmek satış yerlerine 2 bin 375 TL ceza

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bağlı Gıda Kontrol Birim Amiri Gıda Mühendisi Gökhan Yavuz Ekmek Satış Yerlerinin Uyması Gereken Kurallar hakkında açıklamalarda bulundu.

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bağlı Gıda Kontrol Birim Amiri Gıda Mühendisi Gökhan Yavuz Ekmek Satış Yerlerinin Uyması Gereken Kurallar hakkında açıklamalarda bulundu. Yavuz yaptığı açıklamada Hijyen Kriterlerine uymayan Ekmek Satış yerlerine 2.375 TL İdari Para cezası kesileceğini söyledi..

Ereğli Gıda Kontrol Birim Amiri Gıda Mühendisi Gökhan Yavuz gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri hariç ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri üretim yerleri de dahil olmak üzere ambalajlı olarak piyasaya arz edilir. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmekler satış noktasına getirildiğinde, ekmek kasaları açıkta bırakılmaz, zemin ve dış ortamla teması engellenir, palet üzerinde olacak şekilde temiz bir ortama konulur. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmekler; satış yerlerinde alıcının el değmesini engelleyecek şekilde ekmek dolabında veya tezgâhında muhafaza edilir ve satıcı kontrolünde satılır. Satış sırasında ekmekler Türk Gıda Kodeksine uygun bir ambalaj malzemesine sarılarak veya içine konularak tüketiciye arz edilir. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin satışa sunulduğu ekmek dolapları veya tezgâhları açıkta bırakılmayacak şekilde kapalı bir ortama konulur. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin muhafaza edildiği ekmek dolabında veya tezgâhında alıcının rahatlıkla görebileceği büyüklükte Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine uygun etiketin yer alması zorunludur. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin taşınması ve satışı sırasında çalışan tüm personelin, kişisel temizliğini sürdürmeye azami itina göstermesi, uygun ve temiz kıyafet giymesi ve koruyucu eldiven kullanması zorunludur. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmekler, kasap, manav ve pazar gibi yerlerde piyasaya arz edilemez. Ekmek satış noktalan Tam buğday ekmeği ve/veya tam buğday unlu ekmek ve/veya 'kepekli ekmek de bulundurmak zorundadır. Yukarıda belirtilen


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.