İlköğretim Haftası Kutlandı

İlköğretim Haftası Kutlandı

2012-2013 öğretim yılı ilköğretim haftası tüm Türkiye’de olduğu gibi Ereğli’de de kutlandı. Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayan kutlama programı, daha sonra ise Atatürk İlköğretim Okulunda devam etti..

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Ereğli Emniyet Müdür Yardımcısı Can Göktürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Şimşek, öğretmen, öğrenci ve velilerin katıldığı kutlama programı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Okul Müdürü Serdar Alan programın açılış konuşmasını yaparak, yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Alan, “İnsan var olduğundan beri, yeni şeyler öğrenmek ve bilgiye sahip olmak istemiştir. Bundan dolayı tarih boyunca sürekli çalışmış, araştırmıştır. Gelişmiş toplumlarda bilgi; güç ve otoritedir. Bilgiye ulaşmak için ise modem teknoloji ile donatılmış kurumlara ihtiyaç vardır. Bu kurumlar okullardır. Okullarımızın amacı; siz sevgili öğrencilerimizi bilgilendirerek, hayata ve geleceğe hazırlamaktır. Bu gerçeğin bilinci ile çocuklarımızı uygarlığın yetişkin bir üyesi yapmayı, araştıran ve sorgulayan kendi kendine karar verebilen, kararlarının sorumluluğunu taşıyan, gelişen teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren, eleştirmekle kalmayıp, çözüm üreten bir nesil olarak yetiştirmeye çalışmaktayız” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Şimşek ise Uluslararası rekabet gücü yüksek, kalkınmış ve güçlü bir ülke olma hedefine ulaşmanın tek yolunun çağdaş bir anlayışla oluşturulan eğitim fırsatlarını ve imkânlarını sunmaktan geçtiğini ifade ederek, “Bu hedefe ulaşabilmek amacıyla, devletimiz eğitim sistemini yeniden yapılandırarak, okul öncesi eğitimde hedefi yüzde 100 olarak belirlemiş olup, zorunlu eğitimi de 8 yıldan 12 yıla çıkararak, bu yıldan başlamak üzere 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lise olacak şekilde düzenlemiştir. Bu yapılanmaya uygun olarak İlçemizde 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında; 2 anaokulu, 68 ilkokul, 43 ortaokul, 14 lise, 4 özel eğitim okulu, 4 resmi kurum ve 29 diğer özel öğretim kurumu olmak üzere toplam 165 okul ve kurumda eğitim öğretim faaliyetlerimizi yürüteceğiz. Öğrenci sayılarımız yaklaşık olarak, anaokulu ye anasınıflarında 2500, ilkokullarda 10000, ortaokullarda 10 bin, liselerde 9 bin 500, özel eğitim okullarında 100 ve diğer kurumlarımızda bin olmak üzere toplam 33 bin 100 öğrenci, personel sayımız ise yaklaşık olarak, yönetici ve öğretmen bin 750, diğer personel 215 olmak üzere toplam bin 965 kişi ile eğitim hizmetlerini yerine getireceğiz. Her yıl aratarak devam eden ilçemizin akademik başarı düzeyinde, 2011- 2012 öğretim yılını, SBS sınavında yüzde 49 kazanma oranı, Üniversite sınavında ise yüzde 49 kazanma oranı ile başarılı bir şekilde tamamladık. Bu başarıda en büyük pay sahibi olan fedakâr öğretmenlerimizi ve sevgili öğrencilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaymakam Hasan Bağcı ise, kalkınmanın yolunun eğitimden geçtiğini söyleyerek, “Devlet vatandaş işbirliği ile eğitimde önemli mesafeler alındı. Amacımızın eğitimin ülke genelinde üst düzeye taşınmasını sağlamak olmalıdır. Bunun için de vatandaş ve devlet dayanışmasını iyi bir şekilde ortaya koymak zorundayız. Ereğli’de SBS ve Üniversite sınavında başarı oranı yüzde 50’lerde. Hedefimiz bu rakamı yüzde 70-80’lere çıkarmaktır. Bunu da çağdaş teknoloji imkânları ile donatılmış okullarımız ve öğretmenlerimiz velilerle birlikte gerçekleştirecektir” diyerek yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.