İş Kanunu Sempozyumuna katıldı

İş Kanunu Sempozyumuna katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Çelik İş Sendikası ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesince Dedeman Otelde Düzenlenen 10. Yaşında 4857 Sayılı İş Kanunu Uygulama Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumuna katıldı.

Sempozyumda konuşan Etyemez, ”Türkiye son 10 yılda siyasi istikrarın getirdiği güven ortamıyla, her alanda büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Türkiye daha demokrat, daha güçlü, daha itibarlı ve geleceğe güvenle bakan bir ülke haline gelmiştir.
Ekonomimiz, 2002’de 230 milyar dolar olan milli gelirin 2012 yılında 786,3 milyar dolara ulaşmasıyla yaklaşık 3 buçuk kat büyümüştür. Yanı başımızda kimi ülkeler çok büyük zorluklar yaşarken Türkiye istikrarla büyümeye devam etmekte. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefiyle, inançla yürümeye devam ediyoruz. Ancak ekonomideki büyüme rakamlarının tek başına toplumsal refahı ve huzuru tesis etmek için yeterli olmadığını da biliyoruz. Toplumsal barışın sosyal politikalara ve sosyal hukuk devletine dayandığını çok iyi biliyoruz.
 

Hükümet olarak, bu gerçekten hareketle, 10 yıllık iktidarımızda çok boyutlu ve meyvelerini hep birlikte topladığımız sosyal politikalar uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz.
Son dönemde sendikalar ve toplu iş ilişkileri mevzuatımızı yeniledik. İlk defa müstakil bir iş sağlığı ve güvenliği kanunumuz oldu. Kayıt dışılıkla etkili biçimde mücadele ettik ve kayıt dışılığı yüzde 50’lerden yüzde 30’lara inmesini sağladık, daha da düşüreceğiz.
 

Sosyal güvenlik sistemimizi sürdürülebilir kılmak adına büyük bir reforma imza arttık.
Genel sağlık sigortasıyla bütün vatandaşlarımızı sağlık sigortası kapsamına aldık. Yıllardır çözülemeyen, hatta konuşulamayan birçok sorunu ele aldık ve teker teker çözüyoruz.
Burada bir hususu özellikle vurgulamakta fayda görüyorum: biz Bakanlık olarak çalışma hayatıyla ilgili atılacak her adımda sosyal tarafların katılımını ve katkısını önemsiyoruz. Bütün sosyal diyalog mekanizmalarını en etkili şekilde işletiyor ve genel kabul görmemiş hiçbir değişikliği kabul etmiyoruz. Biz sosyal diyalogu bir danışma süreci değil, bir birlikte karar alma süreci olarak görüyoruz. Bunu çağın ve demokrasinin gereği olarak kabul ediyoruz” dedi.
 

Sempozyuma Yargıtay 1. Başkanı Ali Alkan, ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Çelik-İş Başkanı Ali Cengiz Gül katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.