Kadın Çiftçiler Kıyasıya Yarıştı

Kadın Çiftçiler Kıyasıya Yarıştı

Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü organizasyonu ile Ereğli Kültür Merkezinde Kadın Çiftçiler arasında yarışma düzenlendi..

Belde, köy ve merkezden 1’er kişiden oluşan toplam 7 grup çiftçi birinciliğe uzanmak için kıyasıya yarıştı.

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli Milli Eğitim Müdürü Yasin Şimşek, Ereğli Müftüsü Yusuf Eseroğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile çiftçilerin katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “ 7 yıldır bu organizasyonu yapıyoruz. Kadınlar tarımın her aşamasında görev almaktadırlar. Amacımız, çiftçi kadınlarımızı sıradan işgücünden çıkarıp kararlı, katılımcı ve bilgi donanımlı hale getirmektir. Tarımda eski usullerin yerine yeni yönetimleri kullanarak verim ve kaliteyi artırmak öncelikli hedeflerimizdir. Bu hedefimizin başarıya ulaşmasında ise kadınlara büyük rol ve görev düşmektedir. Bugün burada çiftçi kadınlarımız yarışacak. Ama amaç yarışma, birincilik değil kaynaşmayı sağlamaktır” dedi.

Ereğli kaymakamı Hasan Bağcı ise Ereğli ekonomisinin tarım ve sanayiye dayalı olduğunu belirttiği konuşmasında, “Kadınların ekonomik kalkınmada ne kadar aktif ve etkili bir rol üstlendikleri ortadadır. Tarımın her alanında söz sahibi olan kadınlarımız bugün burada bilgilerini sınayacaklardır. Kendilerine başarılar dilerim” şeklinde konuştu. Zengen, Türkmen, Aziziye, Belkaya, Kuzukuyusu ve Merkez’den toplam 1’er kişinin katıldığı 7 grup birincilik için kıyasıya yarıştı.

Yarışmada birinci olan Belkaya ekibinin Şubat sonunda Konya’da yapılacak olan İl Birinciliğinde Ereğli’yi temsil edecekken, yarışmada Ereğli Merkez ikinci ve Yazlık köyü üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren yarışmacılara çeşitli ödüller dağıtılırken yarışmanın finaline kalan iki gruba da altın ve çeşitli hediyeler verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.