Kanser mi o da neymiş?

Kanser mi o da neymiş?

Kanser hastası arkadaşlarına destek olmak için sosyal paylaşım sitelerinde “Kanser mi o da neymiş” isimli bir grup açan gençler, tedavi için gerekli parayı bulmakta kararlı

Konya'da 4 kez ameliyat olmasına rağmen vücudundaki kanserli hücreler temizlenmeyen ve son çare olarak Almanya'da üretilen özel bir iğne ile vücudundaki kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemesi gereken cilt kanseri 29 yaşındaki Sezer Karaca için facebook'ta 'Kanser mi? O da neymiş?' adı altında gurup oluşturuldu. 15 bin 500 üyenin bulunduğu guruptaki arkadaşları Sezer Karaca'nın ilaç parasını karşılayabilmesi için destek olmaya başladı. Guruba üye olanlar tarafından Sezer için ilk olarak Deniz ve Dağcılık Kulubü'nde yardım konseri düzenlendi.

 

4 KEZ AMELİYAT OLDU

 

29 yaşında cilt kanserine yakalanan Sezer Karaca, askerden geldikten 10 gün sonra vücudunda kanser belirtilerinin ortaya çıktığını söyledi. Başında çıkan ben'in büyümeye başlaması üzerine gittiği doktorda cilt kanseri teşhisi konulduğunu anlatan Sezer Karaca, 3 kez Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, bir kez de Ankara Onkoloji Hastanesi'nde ameliyat olduğunu kaydetti. 6 ay içerisinde 4 kez ameliyat olduğunu ancak kanserli hücrelerin yeniden oluştuğunu ifade eden Karaca, "Işın ve kemoterapi tedavileri de aldım. Ancak hücrelerin ilerlemesi engellenmedi. Ameliyatın artık çare olmayacağı belirtildi" dedi.

 

İLAÇ PARASI YOK

 

Son 2 aydır herhangi bir tedavi görmediğini ve vücudundaki lekelerin hızla yayıldığını belirten Karaca, yaşama umudunu kaybetmediğini söyledi. Yaptığı araştırmalar sonrası rahatsızlığı ileri düzeyde olan cilt kanseri hastalarına verilen Amerikan menşeyli ‘Yervoy’ isimli ilacın vücudun bağışıklık sisteminin tümörü yok etmesine yardımcı olduğu ve ileri düzeydeki kanser hastalarının ömrünü 4 ay uzattığı yönünde bilgilere ulaştığını anlatan Karaca, enjeksiyon yöntemiyle vücuda verilen ilacın bir dozunun ise 30 bin dolar olduğunu söyledi. Bu yıl itibariyle ilacın SGK tarafından karşılaşacak olan ilaçlar listesine girdiğini ifade eden Karaca, "Ancak ilacın parasını SGK hemen karşılamıyor. İlacı kendi paramla satın almam gerektiği daha sonra da paranın SGK tarafından ödeneceği söyleniyor. Tam olarak tedavi içinse 4 doz almam gerekiyor. Ama 120 bin dolar verip ilacı almam mümkün değil." dedi.

 

İKİNCİ BİR ÇARE VAR

 

Yakalandığı cilt kanserinin 3'üncü aşamasında olduğunu ve başka bir tedavi yönteminin de Almanya'nın Köln şehrindeki Medical Center Cologne'de hastalar üzerinde kullanılmaya başlanan kanser aşısının, olduğunu ifade eden Karaca, şunları söyledi:

 "Yakalandığım cilt kanserinin tedavi olmadığım takdirde çok kısa sürede kalbime ve beynime sıçrama ihtimali çok yüksek. Almanya'da Prof. Dr. Robert Gorter tarafından geliştirilen aşı ise kanseri durdurarak başka organlara sıçrama riskini ortadan kaldırıyor. Ancak bu aşı için de 36 bin euro para isteniyor."

 

SANAL ALEMDEN DESTEK YAĞIYOR

 

Tüm bu tedavileri karşılayacak maddi imkanın bulunmadığını ve arkadaşlarının kendisine destek olduğunu kaydeden Karaca, ölmek istemediğini ve yaşama sıkı sıkı sarıldığını belirtti. Moralini her zaman yüksek tutmaya çalıştığını da ifade eden Karaca, "Arkadaşlarım hep benim yanımda oldular. Kanser tedavisi için gerekli paranın toplanması adına facebook'ta 'Kanser mi? O da neymiş' adı altında gurup oluşturdular. Şu ana kadar 15 binin üzerinde üye oluştu. Her geçen gün bu sayı yükseliyor. Her biri kendi çaplarında yardımda bulunuyorlar. Son olarak bir yardım konseri düzenlendi. Ancak henüz yeterli para toplanmadı." diye konuştu. 

 

DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

 

Arkadaşına sürekli destek olan Şule Acarer de Sezer'in tedavisi için gerekli olan parayı toplamaya çalıştıklarını söyledi. Son olarak bir yardım konseri düzenlediklerini belirten Acarer, "Rakam çok yüksek ve ne kadar etkinlik düzenlesek de yeterli olmuyor. Sezer için desteğimiz devam edecek. Yine konserler düzenleyeceğiz. Bunu da facebook üzerinden duyuracağız. Süremiz çok az ve biran önce paranın toplanması için çabalayacağız" diye konuştu. Cilt kanserine yakalanan Sezer için sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan halk desteği sağlamaya çalıştıklarını anlatan arkadaşı Cem Taşpınar da, gerekli paranın toplanması için herkesi yardıma davet etti. 

 sezer-2.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.