Kaya gazına karşı önlem alınmalı

Kaya gazına karşı önlem alınmalı

Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında 8 milyar ton petrol türetebilen kaya rezervinin belirlendiğini kaydeden CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, bu rezervlerin çıkartılması için yabancı şirketlerin bakanlığa başvuruları olduğunu söyledi

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Türkiye'nin kaya gazı kaynaklarının açığa çıkarılmaya başlandığını ancak birçok olumsuz çevresel etkilerinin yanında yeraltı sularını kirletmesi ve karbondioksit yayması nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinde yasaklı ya da kısıtlı olan üretiminin Türkiye'de denetlenmesi için Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Güven konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizdeki kaya gazı rezervinin, yerli kaya gazına dayalı elektrik üretim potansiyelinin, kaya gazı kanununun gazın kullanım hakkı başta olmak üzere taşıması gereken şartların, kaya gazı tesisi işletimi için çevre etki değerlendirme kriterlerinin, insan ve çevre sağlığı üzerine etkilerinin, gazın hidrolik kırılma işlemi ile çıkarılmasında kullanılmasına izin verilecek kimyasalların ve atık yönetiminin belirlenmesi ve başta su kaynaklarımızla ilgili kanunlarımız olmak üzere diğer mevzuatımızda alınması gereken önlemlerin araştırılması konusunda bir Araştırma Komisyonu kurulmasını istedik” dedi. Kaya gazı üretiminin 2000 yılından bu yana ABD, İngiltere gibi ülkelerde arttığını ancak çoğu ülke tarafından riskli bulunduğu için yasaklandığını belirten Güven, Türkiye'de Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında 8 milyar ton petrol türetebilen kaya rezervinin belirlendiğini, bu rezervlerin çıkartılması için yabancı şirketlerin bakanlığa başvuruları olduğunu söyledi.

Güven, “Kaya gazının çıkartılması sırasında kullanılan hidrolik kırılma (fracking) işlemi sırasında yer altına enjekte edilen kimyasalların yer altı sularını kirlettiği ve fosil bir yakıt olduğundan karbondioksit kaynağı olduğu belirtilmektedir. Fransa ve Bulgaristan’da yasaklanan, İngiltere’de ise kamuoyu baskısına rağmen kısıtlı olarak devam eden, hatta Avrupa Parlamentosu'nda bir Avrupa Komisyonu Direktifi hazırlanması gerekliliği tartışılan kaya gazı üretiminde sonradan acılar yaşamadan Türkiye'nin alacağı önlemler çok önemli. Bu nedenle gereken önlemlerin araştırılması konusunda Araştırma Komisyonu kurulması gerekmektedir” diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.