Koruyucular Bakın Nasıl Beraat Etmiş !

Koruyucular Bakın Nasıl Beraat Etmiş !

Mahkeme, Uzman Çavuş İpek’i “terörist” diye şehit eden 4 korucuya “Bölgede korku ve telaşla bu yaşanabilir” gerekçesi ile ceza vermedi.

PKK’lı diye ateş açarak 1 askeri şehit eden 1 askeri de yaralayan 4 korucu beraat etti.

Kulp’ta PKK’lı diye ateş açarak 1 askeri şehit eden 1 askeri de yaralayan 4 korucu ‘terör şartları nedeniyle’ beraat etti.

Milliyet’in haberine göre 17 Ocak 2010’da, bir grup PKK’lının Kulp’a bağlı Sinda mezrasında oldukları yönünde istihbarat alan Kulp Asayiş Bölük Komutanlığı’na bağlı birlikler, korucularla birlikte operasyona çıktı. PKK’lıları pusuya düşürmek için hazırlık yapan birlik ve korucular, ağaç ve patika yoldan sesler gelmesi üzerine, iddialarına göre önce “dur” ihtarında bulundu. Ancak seslerin yaklaşması üzerine askerler ve korucular patikaya doğru ateş açtı. Ateşe ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıkt ı. Operasyondan dönen birlikten Uzman Çavuş Serkan İpek’in şehit oldu, Uzman Çavuş Kenan Çevik de ağır yaralandı.

15 yıl hapisleri istendi

Olay yerinden, ölen ve yaralanan askerlerin vücutlarından çıkan kovanlar ve mermiler üzerinde yapılan kriminal inceleme sonunda, iki askerin korucular Y.E., K.E., U.E. ve S.E.’nin silahlarından çıkan kurşunlarlar vurulduğu sonucuna varıldı. Korucular hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıldır devam eden dava sonuçlandı.

Savcılık, sanıkların içinde bulundukları teyakkuz ortamında karanlıkta yaklaşan kişileri terörist sanıp silahlarını mevzuatın ön gördüğü biçimde ateşlediklerini belirterek ceza verilmemesi talebinde bulundu. Savcılık, bu talebine CMK’nın 223/3-c maddesinde yer alan “meşru savunmada sınırın heyecan, korku ve telaş nedeniyle aşılması” gerekçesini gösterdi. Korucular da komutanlarının emri doğrultusunda hareket ettiklerini, terörist bekledikleri istikametten gelenlere uyarıda bulunmalarına rağmen kendilerine ateş açıldığını söyledi.

‘Bir anda ateş açıldı’

Talimatla ifade veren ve olaydan yaralı kurtulan Çevik ise ikaz ve uyarı yapılmadan bir anda üzerlerine ateş açıldığını söyledi. Korucuların bağlı olduğu birlikte görevli bir rütbeli ise talimat ifadesinde, koruculara pusu görevi verdiklerini ve teröristlerin mezraya sızacakları yönünde duyum aldıklarını belirtti. Tanık sıfatıyla ifadeleri alınan 5 asker de korucuları doğrular nitelikte ifade verdi. Jandarma Alay Komutanlığı’ndan gelen yazıda da korucuların bölük komutanın emriyle operasyona çıkartıldığı belirtildi. Mahkeme, sanıklar hakkında her ne kadar taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan dava açılmış ise de bölgedeki terörle mücadeledeki operasyon şartları dikkate alındığında olayın meşru savunmada mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan kaynaklanan sınırın aşılması şeklinde gerçekleştiğini belirtti. Mahkeme, hukuka uygunluk nedeni bulunduğundan CMK.223/3-c maddesi uyarınca sanıklara ceza verilmesine yer olmadığına oy birliğiyle karar verdi.

Emsal olabilir

Kararın, “terörle mücadeledeki operasyon şartları” nedeniyle “meşru savunma” kapsamında değerlendirilmesi, korucuların, karşıdakilerin terörist olduklarını düşünerek, “dur” ihtarına uymadıkları gerekçesiyle ateş açtıkları savunmasına itibar edilmesi akıllara Uludure’de savaş uçakları tarafından PKK’lı oldukları sanılarak öldürülen 34 köylüyü getirdi. Uludere’de de Genelkurmay köylülerin üzerine terörist sanılmaları, askerlerin uyarılarına rağmen teröristlerin geçtiği bölgede bulunmaları nedeniyle ateş açıldığını açıklamıştı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.